Němečtí podnikatelé vzkazují Merkelové: Okamžitě zastavte uprchlickou vlnu!

Němečtí podnikatelé vzkazují Merkelové: Okamžitě zastavte uprchlickou vlnu!
23 / 10 / 2015, 09:00

Němečtí zaměstnavatelé a manažeři jsou zděšení vysokým počtem uprchlíků. Pouze 30 procent přistěhovalců má odpovídající kvalifikaci, ale jejich proškolení bude stát miliardy eur. A za pět let bude v Německu ještě více nezaměstnaných a lidí závislých na sociálních dávkách, než nyní.

Renomovaný německý deník Handelsblatt  zveřejnil na svých webových stránkách výsledky exkluzivního průzkumu provedeného mezi německými podnikateli a průmyslníky na téma uprchlické krize. A výsledky průzkumu Handelsblatt Business Monitor jsou alarmující.

Podle průzkumu se 73 procent dotázaných manažerů domnívá, že si Německo může poradit maximálně s půl milionem uprchlíků. A pouze 4 procenta z nich si myslí, že letos očekávaný počet více než jednoho milionu uprchlíků je "udržitelný ve střednědobém horizontu."

Dvě třetiny manažerů se domnívá, že je nutné věnovat více pozornosti starostem a obavám německých občanů a dokonce 79 procent respondentů požaduje výraznější úsilí vlády k deportaci migrantů do bezpečných zemí. Průzkum mezi 669 manažery provedla agentura Forsa přímo pro deník Handelsblatt. 

Podle průzkumu nechtějí němečtí manažeři uzavírat německé hranice a 32 procent manažerů uvedlo, že je ochotno pomoci uprchlíkům například s dary. Ale všichni se shodují, že by německá vláda měla mít "větší kontrolu nad imigrací."

Většina manažerů přesto stále věří, že uprchlíci jsou příležitostí pro německé firmy, avšak za předpokladu, že vláda zlepší svoje "krizové řízení". Dvě třetiny respondentů uvedlo, že uprchlíci by mohli pomoci uspokojit chronickou poptávku po kvalifikovaných pracovnících v Německu. 

Německo potřebuje pro zvládnutí uprchlické krize až 40.000 nových úředníků, učitelů a policistů

Manažeři však nyní otevřeně varují, že se Německo bude potýkat s obrovskými finančními náklady na proškolení nových migrantů. Michael Knipper, prezident asociace německého stavebního průmyslu uvedl: "Pouze 30 procent uprchlíků má požadovanou kvalifikaci, kterou by mohli pravděpodobně využít." A pokračuje: "Jsem absolutní zastánce sjednocené Evropy. Věřím v systém volného pohybu pracovních sil a služeb. Jsem proti budování hraničních plotů, nechci mít nic společného s krajně pravicovými demagogy. Ale podnikatelský sektor, a zejména průmysl, si uvědomuje možné ekonomické důsledky neomezeného přílivu uprchlíků. "

Ještě před několika týdny Němci tleskali a jásali, když davy uprchlíků dorazily na nádraží v Německu. Kancléřka Merkelová byl oceňována jako "Mama Merkelová," a mnoho top manažerů bylo v euforii při představě, kolik mladých pracovníků dorazilo do stárnoucího Německa. Ředitel Daimleru Dieter Zetsche tehdy řekl, že "nově příchozí pomohou vytvořit základ "pro další německý hospodářský zázrak."

Němci radikálně mění názor na uprchlíky.Klesá popularita Merkelové, lidé se začínají bát

Ale počty uprchlíků neustále rostou a konec je v nedohlednu, a tak tato euforie německých podnikatelů poněkud ochabuje. Podle studie provedené ve skandinávských zemích, potrvá nejméně sedm až osm let, než se podaří uprchlíky úspěšně integrovat na pracovním trhu. "Pokud se nám podaří začlenit alespoň 30 procent v tomto časovém období, tak to bude úspěch," uvedl Michael Knipper pro Handelsblatt a dodal, že "více než polovina z uprchlíků se ocitne v záchranné síti sociálního systému a stane se dlouhodobě nezaměstnanými." 

Průzkum Handelsblatt Business Monitor potvrdil, že řada manažerů nemá žádné iluze o pozitivním ekonomickém dopadu přílivu uprchlíků. Asi 28 procent respondentů uvedlo, že je velmi pravděpodobné, a 34 procent řeklo, že zcela jisté, že za pět let bude mít Německo více nezaměstnaných a více lidí na sociálních dávkách než nyní.

 

 

Tagy článku