Němečtí politici ostře odsuzují výtržnosti radikálů v Hamburku

Němečtí politici ostře odsuzují výtržnosti radikálů v Hamburku
08 / 07 / 2017, 18:00

Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, stavěli barikády, zapalovali auta a útočili na policisty. Policie, která nakonec do zákroku nasadila i speciální jednotky, hovoří o poměrech, které Hamburk ještě nezažil. Hasiči ve městě, které je dějištěm summitu největších světových ekonomik G20, od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) dnes ostře kritizoval brutalitu a násilnosti radikálů. Odsuzující slova zvolili i další němečtí politici, objevují se také požadavky na odškodnění postižených.

Místem velkých nepokojů se stala opět čtvrť Schanzenviertel, známá svým levicově radikálním podhoubím. Stovky strážníků tam po několikahodinových nepokojích v noci na dnešek ukončily řádění výtržníků zásahem obrněných vozů, těžkooděnců a speciálních jednotek s vytasenými zbraněmi.

Od pátečního večera stovky maskovaných radikálů oblečených do černého v této čtvrti zapalovaly barikády, do nichž přikládaly, co jim přišlo pod ruku - materiál z okolních staveb, ale i televize. Asi 500 lidí vyrabovalo supermarket i menší obchody, poničili také pobočku banky.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že nezasáhla dříve, protože se bála o život strážců zákona. Měla totiž informace, že se na ně radikálové chystají ze střech házet Molotovovy koktejly. Při zákroku po nich pak stříleli z praků kovovými projektily.

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.

Demonstranti, proti kterým policie opakovaně používá vodní děla, v pátek rovněž blokovali příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Například manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa z bezpečnostních důvodů několik hodin nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.

Demonstrace se v severoněmeckém přístavním městě Hamburk uskuteční i dnes, v ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících. I když hlavní část dvojice dnešních velkých demonstrací zřejmě bude poklidná, očekává policie zejména po jejich skončení další střety.

Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

Němečtí politici ostře odsuzují výtržnosti radikálů

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) dnes ostře kritizoval brutalitu a násilnosti radikálů. Odsuzující slova zvolili i další němečtí politici, objevují se také požadavky na odškodnění postižených. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes přislíbila, že spolu s Hamburkem přezkoumá možnosti, jak odškodnění umožnit. Dvě dnešní demonstrace, kterých se dohromady účastní přes 20.000 lidí, se zatím obešla bez větších výtržností.

Hostitelka summitu Merkelová dnes stejně jako v pátek výtržnosti a násilnosti tvrdě odsoudila. Pro žhářství a útoky na policisty podle ní neexistuje žádné ospravedlnění. ,,Kdo takto jedná, ten se staví mimo naši demokratickou společnost," podotkla. Spolu s ministerstvem financí a Hamburkem proto teď bude řešit, jak oběti odškodnit. Zdůraznila, že nejde o to, jestli je odškodnit, ale o to, jakým způsobem.

,,Brutalita, s jakou včera (v pátek) a den předtím v Hamburku postupovali extrémně násilní radikálové je nepochopitelná a skandální. To nejsou žádní demonstranti, to jsou zločinci," uvedl dnes ministr vnitra de Maiziére. "To, co zde vidíme, je opak demokratického protestu," dodal s tím, že by proti ,,těžkým zločinům" měla policie a justice postupovat se vší tvrdostí.

Ministr uvítal, že byla řada radikálů zatčena a poděkoval za odvedenou práci policistům. Vyjádřil také přesvědčení, že není možné, aby skupina radikálních násilníků a žhářů určovala, zda nebo kde a kdy se sejdou šéfové zemí a vlád k nutným rozhovorům a jednáním.

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření šéf kancléřství Peter Altmaier (CDU). ,,Teror levicových extremistů v Hamburku byl odporný a tak zlý, jako teror ze strany pravicových extremistů a islamistů," napsal na twitteru.

Výtržnosti odsoudili i politici za koaliční sociální demokraty. Mluvčí jejich poslanecké frakce pro otázky vnitřní bezpečnosti Burkhard Lischka se například vyslovil pro co nejrychlejší odškodnění lidí, kterým byla při násilných protestech poškozena auta, obchod či další majetek.

Zdroj: ČTK

Tagy článku