"Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír," řekl papež František

&quote;Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír,&quote; řekl papež František
28 / 07 / 2016, 08:00

Nicméně dodal, že nehovoří o válce mezi náboženstvími. "Je to válka o zájmy, válka o peníze, válka o přírodní zdroje... Nemluvím o válce náboženství," řekl.

Varšava (ČTK)- Papež František včera vyzval Polsko k soucitu s uprchlíky, kteří utíkají před válkou a hladem. Učinil tak při setkání s polským vedením v Krakově, kam přiletěl na svou první návštěvu Polska od nástupu do čela katolické církve před třemi roky. Hlavním bodem jeho pětidenní cesty jsou krakovské Světové dny mládeže.

Polsko zavedlo dočasné kontroly na hranicích

Na úvod návštěvy se papež odpoledne setkal na královském hradu Wawel s nejvyššími polskými představiteli v čele s prezidentem Andrzejem Dudou a premiérkou Beatou Szydlovou. Při této příležitosti je vyzval, aby překonali obavy a projevili soucit s migranty, a připomněl, že i mnoho Poláků emigrovalo z vlasti.

Papež František uznal, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán

Je třeba "ducha připravenosti přivítat ty, kdo utíkají před válkami a hladem, a solidarity s těmi, kdo byli zbaveni svých základních práv, včetně práva svobodně a bezpečně vyznávat svou víru," prohlásil při setkání František.

Když už i papež chápe..

Polsko patří k členským státům Evropské unie, které se zdráhají přijímat migranty z neklidných zemí, jako jsou Sýrie, Afghánistán nebo Pákistán. Důvodem jsou obavy, že muslimští běženci mohou ohrozit bezpečnost země a její křesťanské tradice.

Papež se večer setkal ve wawelské katedrále i s polskými biskupy, s nimiž má podle pozorovatelů poněkud napjaté vztahy. Podle předsedy polské biskupské konference Stanislawa Gadeckého ale setkání za zavřenými dveřmi proběhlo v srdečné atmosféře. "Média naznačovala, že papež přijel do Polska kritizovat polské biskupy, avšak to se nestalo," citovala Gadeckého agentura DPA.

Později pak pontifik požehnal velkému davu mladých poutníků, kteří přijeli na Světové dny mládeže. Promluvil k nim ze stejného okna biskupského paláce, z něhož se k věřícím obracel při svých návštěvách ve vlasti Františkův předchůdce Jan Pavel II.

V dalších dnech zavítá hlava katolické církve do bývalého německého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Ve čtvrtek chce také zajet na nejvýznamnější polské mariánské poutní místo na Jasné Hoře v Čenstochové.

Pobyt v Polsku František ukončí v neděli, kdy také skončí setkání mladých katolíků z celého světa. Na závěr se uskuteční velká mše, na které pořadatelé očekávají až 1,5 milionu lidí.

Papežova návštěva Polska se koná poté, co se ve Francii a v Německu odehrála řada krvavých útoků, které jsou často označovány za akce islamistických radikálů. V Polsku kvůli papežově návštěvě i krakovskému setkání mládeže platí přísná bezpečnostní opatření: podle dnešní aktualizované informace polského ministerstva vnitra se na nich podílí 39.000 policistů a vojáků a kolem Krakova je několikakilometrová bezpečnostní zóna. Kontroly, i když namátkové, jsou zavedeny na polských hranicích včetně letišť a přístavů.

Papež: "Evropa se bude brzy radovat z uprchlíků jako neplodná Sára"

Smutné události z posledních dnů komentoval František v letadle během letu z Vatikánu do Krakova. "Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír," uvedl podle agentury DPA. 

Tagy článku