Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí

Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí
04 / 05 / 2017, 09:30

Prezident republiky Miloš Zeman začátkem dubna dal jistou naději vězeňské celebritě Jiřímu Kajínkovi, když uvedl, že zvažuje jeho omilostnění. Kajínek si odpykává od roku 1998 trest na doživotí a ani dnes skoro po měsíci od prezidentových slov nepřestává doufat, že se ještě jednou nadechne vzduchu necezeného přes mříže. Od Zemanova prohlášení se opět otevřel zájem médií o tento případ a ozval se i v zahraničí žijící očitý svědek Vojtěch Pokoš.

Nové informace máme především díky redaktoru Josefu Klímovi, který se ve svém pořadu Očima Josefa Klímy jal navštívit nejmenované rakouské město, kam utekl jediný přeživší svědek střelby v borských serpentinách Vojtěch Pokoš. Právě on svým očitým svědectvím poslal Jiřího Kajínka za katr a důrazně nesouhlasí s obecně přijímanou pravdou, že v Kajínkově případu je mnoho nejasností. Stále si je jistý, že střílel Kajínek. 

Zdálo by se logické, že Kajínek, pokud byl uvězněn neprávem, bude cítit k Pokošovi nenávist, ale není tomu tak. Kajínek, částečně odříznutý od světa informací, vzkázal prostřednictvím třetí osoby pro Securitymagazin.cz, že se jej Pokoš nemusí obávat. "Pokud je živ, je stále naděje, že se právě od něho dozvíme, jak to skutečně bylo, kdo vlastně střílel. Já to nevím,“ uvedl.   

Když vynecháme jeden úspěšný a nespočet neúspěšných útěků, odseděl si vězeň skoro 19 let, což na duševním i fyzickém zdraví jistě nepřidá. Kdysi prý dělal denně 1500 kliků, aby se udržel ve fyzické kondici. V krátkém rozhovoru redakci přiznal, že je dnes už nemocný člověk, nicméně i tak si najde hodinu na cvičení denně. Nemá žádná další privilegia a využívá nárok na návštěvy blízkých osob v rozsahu tří hodin měsíčně, tak jako ostatní vězni. Posledním blízkým člověkem, který mu zbyl, je jeho sestra. Lidem venku by velmi rád poděkoval za neutuchající podporu. „Velice si toho vážím a doufám, že se dočkám svobody!!! ,“ uzavřel. 

Jiří Kajínek vykoušel všechny právní cesty, aby se jeho případ znovuotevřel. Marně. Nezabraly ani žádosti o milost na ministerstvu, a dosud ani u prezidenta republiky.  Tak uvidíme, jak Zeman zakončí své první a možná i poslední volební období. 

                                         Kajínek popisuje útěk z Mírova

 

Autor: Jan Blažek

                                      

Tagy článku