Nemusíme být v EU za každou cenu, říká Erdogan

Nemusíme být v EU za každou cenu, říká Erdogan
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
20 / 11 / 2016, 19:15

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že Turecko se nemusí nakonec nutně stát plnohodnotným členem EU, protože se může připojit k asijskému bezpečnostnímu bloku SCO (Šanghajská organizace pro spolupráci) vedeného Ruskem a Čínou.

Řekl to novinářům na zpáteční cestě z návštěvy Pákistánu a Uzbekistánu. Erdogan mimo jiné novinářům řekl:

,,Turecko se musí cítit pohodlně (v rozhodování). Nesmí to být tak, že musíme jít za každou cenu do Evropské unie. To je můj pohled."

Zároveň si položil otázku, proč by nemohlo být Turecko právě členem šanghajské organizace, což i sdělil svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi a kazašskému prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi:

,,Doufám, že pokud zde má existovat pozitivní vývoj, kdyby se Turecko připojilo k Šanghajské pětce (ve skutečnosti je členem šest států), umožnilo by nám to jednat s daleko větším klidem."

Vzhledem k tomu, jakým vývojem nyní Turecko po nezdařeném puči prochází, si Erdogan ponechává zadní vrátka k jinému mezinárodnímu uskupení, protože EU ostře kritizuje čistky, které postihly po 15. červenci již desetitisíce lidí. To by mohlo nakonec vést i k tomu, že cesta Turecka do EU se definitivně uzavře.

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku