Nemůžeme vyloučit větší kybernetický útok na ČR, musíme být připraveni, říká místopředseda Výboru pro bezpečnost Martin Exner

Nemůžeme vyloučit větší kybernetický útok na ČR, musíme být připraveni, říká místopředseda Výboru pro bezpečnost Martin Exner
Autor fotografie: FB profil Martina Exnera|Popisek: Martin Exner
24 / 01 / 2022, 18:30

SM přináší rozhovor s místopředsedou Výboru pro bezpečnost Martinem Exnerem na aktuální otázky z oblasti kybernetické bezpečnosti. Zajímalo nás, jestli může být podobně jako nedávno Ukrajina i ČR vystavena většímu kybernetickému útoku, či zda bude nutné v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany přijmout zvláštní kybernetická opatření.

S jakými nejzásadnějšími kybernetickými hrozbami se podle Vás bude potýkat ČR v roce 2022?

Myslím si, že po vyhoštění ruských diplomatů se ruské aktivity ještě více přesunou do kybernetického prostředí. Budou pokračovat kybernetické útoky Ruska i dalších aktérů na nemocnice, úřady, ministerstva a další prvky státní infrastruktury.

Byli jsme svědky masivního kyberútoku na ukrajinské vládní instituce, pravděpodobně ze strany Ruska. Domníváte se, že by ve stále se zhoršujícím bezpečnostním prostředí mohla být také ČR vystavena zásadnímu kybernetickému útoku.

Řekl bych, že bezpečnostní situace se velmi zhoršuje a nemůžeme ani větší útok vyloučit. Každopádně musíme být připraveni, nesmíme podcenit zajištění naší infrastruktury. Myslím, že je třeba, aby všechny instituce, firmy i města a obce nepodceňovaly doporučení NÚKIB. Pokud bude eskalovat situace na východní Ukrajině, může to být koordinováno s hybridními útoky i na další země.

Blíží se jeden z největších tendrů v průmyslové oblasti, a to dostavba JE Dukovany. Jistě bude tento projekt předmětem zájmu mnoha stran, možná především těch z tendru vyloučených. Předpokládáte přijetí nějakých zvláštních kybernetických opatření u této klíčové zakázky?

Skupina ČEZ má standardně kvalitní zajištění proti kybernetickým útokům a věřím, že mají dobře zajištěnou i tuto zakázku.

 Jak zatím hodnotíte činnost Stálé komise pro hybridní hrozby?

Komise byla zřízena teprve v polovině roku 2020. To je opravdu za pět minut dvanáct, ne-li už po dvanácté, protože novodobé konflikty se budou odehrávat stále více ve virtuálním prostoru. Myslím, že její potenciál nebyl plně využitý a nové složení komise její činnost zefektivní.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace