,,Nenáviděný" miliardář se pustil do maďarského premiéra: Orbáne, buduješ mafiánský stát!

,,Nenáviděný&quote; miliardář se pustil do maďarského premiéra: Orbáne, buduješ mafiánský stát!
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: George Soros
02 / 06 / 2017, 10:00

Vlivný miliardář George Soros na Bruselském hospodářském fóru ostře kritizoval Viktora Orbána.

Slovní válka mezi Georgem Sorosem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem pokračuje. Soros prohlásil na Bruselském hospodářském fóru, že Orbán v jím vedené zemi buduje mafiánský stát. Podle Sorose maďarský premiér zavedl autoritářský a korupčně klientelistický systém a navíc umlčuje své kritiky. ,,Mafiánský stát" pak považuje pro demokratický stát za největší nebezpečí.

Sorosova slova přichází v době vyostřeného střetu mezi ním a maďarským premiérem, který před měsícem o vlivném miliardáři řekl, že je to finanční spekulant, který zničil miliony životů Evropanů. Dal navíc vypovědět Sorosovu Středoevropskou univerzitu z Maďarska, kteá podle něho požívala neoprávněné výhody.

Miliardář naopak chválil Maďary za to, že po Orbánově rozhodnutí vypovědět jeho univerzitu z Maďarska se postavili na Sorosovu stranu, když inicovali několik demonstrací. ,,Mám pouze slova chvály a obdivu k odvážnému způsobu, jakým Maďaři odolali podvodu a korupci ze strany mafiánského státu, který premiér Orbán ustavil," prohlásil na Bruselském hospodářském fóru Soros.

Mluvčí maďarské vlády Zoltan Kovacs Sorosovy výroky rezolutně odmítl s tím, že miliardář dlouhodobě sleduje vlastní politické cíle. Jeho slova podle něho nemají žádnou váhu, protože v Maďarsku rozhodují demokraticky zvolení politikové.

V podobném duchu se kontroverzní miliardář vyjádřil i o Polsku. I tam podle něho existuje podobný ,,mafiánský stát", který tam zřídila vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

 

psali jsme:

Viktor Orbán: Soros je finanční spekulant, který zničil miliony životů Evropanů

 

Zdroj: washingtonpost.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.