Nenávistný kazatel bojuje všemi prostředky proti své deportaci

Nenávistný kazatel bojuje všemi prostředky proti své deportaci
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: imám
25 / 01 / 2017, 18:00

Radikálnímu britskému imámovi Hanimu al-Sibaiovi hrozí deportace za napojení na Islámský stát a za to, že stojí za radikalizací několika džihádistů, například nechvalně známého ,,Džihádisty Johna". Ten v listopadu 2015 zemřel při jednom z leteckých úderů v Sýrii.

Al-Sibai také oslavoval teroristické útoky v Londýně v roce 2005, když prohlásil, že se jedná o velké vítězství pro al-Káidu. Al-Sibai má také stát za extremistickou organizací Ansar-al Sharia, která prosazuje nastolení práva šaría v Libyi a Tunisku.

Radikální imám v současné době bojuje ze všech sil za to, aby nemusel být deportován. Mimo jiné se mu podařilo obstarat přes za několik let 120 000 liber na právní pomoc, a to z veřejných peněz či darů.

Al-Sibai přijel do Velké Británie v roce 1994, žádost o azyl mu však byla zamítnuta. Byl posléze vězněn za to, že se zapletl s egyptskou teroristickou organizací. Vláda jej chtěla deportovat do Egypta, ale to se nepodařilo, načež musel být propuštěn. Egypt totiž nedal dostatečné záruky, že by byl v zemi v bezpečí.

Podle zákonů zohledňující lidská práva při deportacích není možno vrátit podezřelé do států, kde jim hrozí mučení či smrt. Za to Al-Sibai žaloval stát a požadoval finanční náhradu. I přesto, že se dopouštěl série trestných činů, které však odmítá, snaží se dalšími žalobami odvrátit hrozící deportaci.

V současné době je klerik stále ve Velké Británii a dělá vše proto i s pomocí právníků z lidskoprávních organizací, aby nemusel být deportován.

 

psali jsme:

Kina jsou škodlivá, propagují ateistické a nemorální zahraniční filmy, říká saúdskoarabský klerik

Sexuálně obtěžoval i pětiletou dívku. Osmdesátiletý imám stane u soudu

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.