Nenávistný útok tureckého prezidenta proti Německu. Je to prý "ráj pro teroristy"

Nenávistný útok tureckého prezidenta proti Německu. Je to prý &quote;ráj pro teroristy&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Rasande Tyskar
03 / 11 / 2016, 17:45

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Německo za ráj pro teroristy. Německo podle něj léta chrání kurdské bojovníky a poskytuje útočiště "teroristické organizaci" duchovního Fethullaha Gülena.

Ankara -  Turecký prezident to dnes řekl v prezidentském paláci v Ankaře. Německá vláda Erdoganův výpad podle agentury DPA ostře odmítla.

"Nemáme žádná očekávání stran Německa, ale historie vás bude soudit za napomáhání terorismu... Německo se stalo pro teroristy významným rájem," řekl Erdogan. Reagoval tak mimo jiné na středeční kritická slova kancléřky Angely Merkelové týkající se tvrdého zásahu tureckých úřadů vůči opozičnímu listu Cumhuriyet.

Erdogan má v Německu tisíce špiclů a udavačů. Takovou síť neměla ani komunistická Stasi

"Erdoganovy výroky stran bezpečnostní situace v Německu naprosto nechápu," reagoval na prohlášení šéfa tureckého státu německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Řekl přitom, že Berlín si přeje "těsné a konstruktivní vztahy" s Tureckem. "To nás ale nesmí vést k tomu, že si budeme brát servítky, když jde o ohrožení svobody tisku a svobody projevu. To jsme dosud nedělali a dnes to dělat také nebudeme," dodal podle DPA.

Turecký prezident rovněž prohlásil, že Německo léta chránilo přívržence Strany kurdských pracujících (PKK) a Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C). PKK bojuje v Turecku za samostatný Kurdistán a DHKP-C je krajně levicová strana. Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují obě tyto strany za teroristické organizace.

V Německu to vře. Kurdové protestovali proti Erdoganovi

Erdogan dnes také označil Německo za "zadní dvorek gülenistické teroristické organizace". Hnutí duchovního Gülena, který žije v USA, Ankara viní ze zosnování červencového pokusu o státní převrat a dlouhodobě pronásleduje jeho i jen domnělé příznivce.

Turecko-německé vztahy tento týden zhoršil zásah Ankary vůči opozičním médiím. Turecká policie v pondělí zadržela více než deset novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet a jako důvod uvedla jejich údajné napojení na kurdské separatisty a na Gülenovo hnutí. Kancléřka Merkelová posléze řekla, že tvrdým postupem tureckého vedení proti médiím je "mimořádně znepokojena".

Kurdové na demonstraci obvinili tureckou vládu z podpory islámského státu. Odpovědí byla vodní děla a slzný plyn

K policejní razii v deníku Cumhuriyet se kriticky vyjádřil i jeho bývalý šéfredaktor Can Dündar, který nyní žije v exilu v Německu a jehož tento měsíc čeká v Turecku v nepřítomnosti soud kvůli napojení na Gülenovo hnutí. Dündar byl už dříve odsouzen za zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským povstalcům.

Turci a Kurdové v Německu - nárůst pouličního násilí, ve Frankfurtu tekla krev

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Rasande Tyskar

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.