Není čas na vyjednávání, je nutné na Rusko vojensky tlačit a nenechat jej nabrat síly

Není čas na vyjednávání, je nutné na Rusko vojensky tlačit a nenechat jej nabrat síly
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek ruských vojáků
14 / 11 / 2022, 14:30

Dosavadní úspěchy nejsou dostatečnou zárukou pro budoucnost Ukrajiny a případná provozní pauza bude hrát ve prospěch Ruska, tvrdí v nejnovější analýze Americký institut pro válečná studia. Současná situace na frontě tedy není momentem ke zpomalení tempa podpory Ukrajiny nebo zvýšeného tlaku na vyjednávání.

Podle tohoto centra budou nyní Rusové usilovat o zintenzivnění ofenzivy v Doněcké oblasti a Ukrajinci přesunou část sil uvolněných v Chersonské oblasti do Doněcké oblasti a také o posílení své protiofenzívy v Luhansku nebo otevřít jiný směr.

"Teď není čas zpomalit podporu pro Ukrajinu nebo vyvíjet tlak na příměří nebo jednání, ale pomoci Ukrajině využít její iniciativy a výhody," hodnotí americký institut.

Institut věří, že po porážce u Chersonu se Rusové zaměří na boje v Doněcké oblasti. „Ruské útočné aktivity v Doněcké oblasti v příštích týdnech zesílí, protože tam dorazí nové mobilizované síly a síly, které bojovaly v západní části Chersonské oblasti,“ předpovídá.

Podle amerických analytiků Vladimir Putin pravděpodobně dovolil generálu Sergeji Surovikinovi ustoupit z Chersonu za předpokladu, že bude obsazena celá Doněcká oblast na východě země. Svědčí o tom mimo jiné zintenzivnění ruských útoků u Bachmutu a také u Vuhledaru.

Proto také Kyjev bude muset přesunout své jednotky na Donbas . Podle názoru Američanů se Rusku ani po posílení nepodaří na východě dosáhnout „významných zisků“, ale při velkém úsilí mohou Rusové Bachmut časem dobít. Surovikin bude nyní bojovat o úspěch v Doněcké oblasti, ale americký institut věří, že je nepravděpodobné, že se mu podaří vytvořit efektivní a koordinovanou údernou sílu. Na tomto úseku fronty Rusové využívají konglomerát sil, skládající se z konvenčních jednotek, záložníků, žoldáků z tzv. Wagnerovy skupiny, ozbrojenců ze separatistických regionů a tzv. Kadyrovců a dobrovolnických praporů.

"Tento podivný slepenec pravděpodobně získá určité zisky díky naprosté početní převaze, ale ukrajinské jednotky, které budou pravděpodobně posíleny, jej v nadcházejících měsících s největší pravděpodobností zastaví," předpovídá Institut.

"Jakýkoli pokus o příměří nebo přerušení v tomto bodě by rozhodně fungovaly ve prospěch Ruska," hodnotí analytici a poukazují na to, že Putin by tento čas mohl využít k obnově sil, přípravě a integraci záložníků.

To, že Putin za těchto podmínek tlačí generály do ofenzivy, je z vojenského hlediska vážná chyba,“ tvrdí analytici s tím, že důvody, stejně jako útok na Ukrajinu obecně mohou spočívat v psychologii i v touze uklidnit ruské "jestřáby".

Citujíce Napoleona, americký institut připomíná, že člověk by nikdy neměl rušit nepřítele, když dělá chyby. "Ukrajina a ti, kdo ji podporují, by měli využít Putinových chyb a pokračovat v protiofenzívě za podmínek, které jsou pro Kyjev rozhodně příznivější než pro Moskvu," píší analytici.

Zdroj: tvp.info, Twitter

Tagy článku