Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Aplikace WhatsApp
Na konci roku vyvolala pozornost zpráva, že americký podnikatel a vizionář Elon Musk doporučuje přechod z oblíbené aplikace WhatsApp na Signal. Ale i Signal už stačili prolomit hackeři, alespoň tedy podle společnosti Cellebrite, takže nejlepším řešením (zatím) zůstává osvědčená osobní komunikace ,,na čtyři oči".
Šifrovací aplikace, fenomén dneška, chtělo by se říct. Vrcholní manažeři, politikové, aktivisté a další veřejné osoby si je již zvykli dávno používat. Ale i nejlepší šifrovací aplikace mají svá úskalí, protože je mohou prolomit hackeři, což se mělo stát i v případě Signalu. Tuto platformu mimochodem veřejně doporučil americký podnikatel a vizionář Elon Musk, protože v případě WhatsAppu existovaly reálné obavy o bezpečí dat.
A lidé Muska skutečně poslechli a hojně začali ,,přesedlávat" na aplikaci Signal. Možná to znáte i ze svého okolí, že váš známý, který donedávna používal WhatsApp, je už nyní právě na Signalu. Jak už jsme však zmínili výše, ani ta není stoprocentně chráněná proti hackerským útokům.
Na konci rok vyšel článek v deníku Haaretz (a informovala o tom například BBC a další média), který pojednává o firmě Cellebrite. Tato společnost oznámila, že se jí podařilo proniknout do Signalu, což ovšem na druhé straně mnozí zpochybnili. Nicméně v obecné rovině šifrovaná aplikace, která má reálnou stoprocentní ochranu proti hackerům stejně zřejmě neexistuje.
Jak tedy komunikovat bezpečně a vyhnout se slídívým zrakům všudypřítomných hackerů? Nejlepší zůstává jistě ,,stará dobrá" osobní komunikace. Fakt, že se komunikace už před časem přesunula do on-line prostředí, které je zkrátka zranitelné ze strany hackerů, pro nás nemá být novinkou, ale dostatečně varujícím signálem.
Pokud tedy chceme mít jistotu, že hackeři na nás nemohou zaútočit, zbývá osvědčená komunikace postaru - mezi čtyřma očima. Tedy pokud vás samozřejmě zrovna v dané místnosti někdo neodposlouchává.