Neobjektivní Česká televize. Záměrně stranila Clintonové a porušila tak zákon o vysílání

Neobjektivní Česká televize. Záměrně stranila Clintonové a porušila tak zákon o vysílání
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Česká televize
12 / 01 / 2017, 19:00

Česká televize podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) porušila zákon o vysílání tím, že neobjektivně informovala o prezidentském duelu Clintonová-Trump.

Podle vyjádření RRTV dne 9. listopadu v pořadu Americká volební noc odvysílala ČT neobjektivní a nevyvážené zpravodajství o dvou tehdejších kandidátech na amerického prezidenta.

Rada upozorňuje ve svém rozkladu na tom, že ČT úmyslně nadržovala Clintonové a docházelo k jednostranné kritice Trumpa. Rada také vytýká ČT to, že zařadila do vysílání čtyři jasné příznivce Clintonové, na druhé straně žádného stoupence Trumpa.

,,Byli pozváni hosté zastupující výhradně jen jednu stranu, a to v poměru 4:0. Tento výběr respondentů výrazným způsobem ovlivnil vyznění pořadu," vytkla ČT rada. V dalším bodě pak Rada veřejnoprávní televizi vytkla to, že ,,v rámci pořadu došlo opakovaně k situacím, kdy nebyla respektována zásada, že názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru".

Rada má také ČT za zlé, že využívala jen pouze jeden mediální zdroj informací o prezidentské volbě, a tím byla CNN, která otevřeně sympatizovala s Clintonovou. ,,Tento výběr zdroje informací přispěl rovněž k celkově jednostrannému vyznění pořadu Americká volební noc. V těchto případech tedy došlo k porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti,"  píše se ve stanovisku Rady.

Česká televize se podle usnesení Rady také dopustila manipulace ohledně informování o petici, kterou proti Trumpovi sepsaly americké známé osobnosti.

 

související:

VÍME PRVNÍ: Ředitel ČT Dvořák si domlouvá u poslanců snížení daní. ČSSD to už předložila. Jde o půl miliardy ve stínu EET

 

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.