"Islám v České republice nechceme" je extremistická platforma, tvrdí ministerstvo vnitra

&quote;Islám v České republice nechceme&quote; je extremistická platforma, tvrdí ministerstvo vnitra
Autor fotografie: Foto: Vít Hassan|Popisek: V Teplicích proti muslimům
21 / 04 / 2015, 16:30

Ministerstvo vnitra zveřejnilo situační zprávu o extremismu za 1. čtvrtletí roku 2015. Poprvé zmiňuje aktivitu Islám v České republice nechceme.

Celou zprávu naleznete na stránkách ministerstva vnitra

Islamofobie

Prvním je bezesporu reakce části veřejnosti na aktivity islámských radikálů po celém světě, které jsou, podle vnitra příčinou tzv. islamofobie.

V Česku už není aktuální téma anticiganismu, ale stále víc je mezi námi tzv. "islamofobů". Extrémisti se "ostře vyhraňují proti imigraci" a akcentují směs nacionalismu a xenofobie. Zpráva zmiňuje "extremistickou platformu Islám v České republice nechceme", která uspořádala sérii celkem pěti početnějších demonstrací v Praze, Brně a v Českých Budějovicích.

Odborníci z MV očekávají, že v krátkodobém horizontu zájem o její aktivity upadne, podobně jako např. u německého hnutí PEGIDA a jeho odnoží.

Rostoucí islamofobní nálady reflektovala i levicově extremistická scéna, zejména anarchistická. Ze strany anarchistů bylo zmiňováno, že protiislámských akcí se zúčastňují neonacisté, islamistický fundamentalismus a islamofobie byly prezentovány jako produkty krize kapitalismu. Objevily se i výzvy k boji proti islamofobii a k narušování akcí platformy Islám v ČR nechceme.

Proruská propaganda

Druhým tématem je průjezd kolony americké armády Dragoon Ride, kdy ministerstvo vnitra tvrdí, že ze strany extrémistických skupin "dochází k podpoře a propagaci současné politiky Ruské federace a kritice euroatlantických struktur". Zpráva zmiňuje především aktivity stramy Ne Bruselu – Národní demokracie, kdy se snažili představitelé strany zviditelnit protesty proti tzv. Dragounské jízdě, průjezdu amerických vojáků přes ČR na přelomu března a dubna.

MV uvádí, že "v souvislosti s tzv. dragounskou jízdou se objevilo obrovské množství dezinformací. Podstatný vliv mělo dlouhodobé působení rádoby zpravodajských portálů Aeronet, Ac24, Stalo-se, Infowars a dalších, které se prostřednictvím šíření dezinformací nebo zcela smyšlených zpráv snažily aktivně ovlivňovat veřejné mínění. Docházelo k tomu, že tyto dezinformace byly šířeny mezi uživateli sociálních sítí, bylo na ně odkazováno ze strany jiných seriózních médií či některými regionálními politiky".

Vnitro ale uklidňuje, protože tato proruská propaganda nenašla odpovídající odezvu a průjezd kolony byl bezproblémový, byly registrovány jen marginální počty odpůrců.

Extremistická kriminalita v 1. čtvrtletí roku 2015


Z tabulky uvedené ve zprávě je zřejmé, že nejvíce pachatelů (Praha a Středočeský kraj) bylo obviněno z trestného činu "Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka" podle § 403 trestního zákona

v odst. (1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

nebo "Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 403 odst. 1, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta", případně "Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo jiné zločiny nacistů a komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta."

O monitoringu sociálních sítí jsme psali například v článku "Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci". Bob Wainwright uvedl, že "Sociální média slouží jako nábor nových rekrutů džihádistů a navíc jsou účinným nástrojem propagandy" a požaduje nejen lepší a efektivnější spolupráci mezi orgány činnými v trestním řízení a internetovými providery, ale především požaduje mít víceméně bez soudního povolení sledovat internetovou komunikaci. 

O podobné aktivitě české tajné služby jsme psali v článku "České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách".

 Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, Foto: Vít Hassan

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace