Nepohodlná turecká poslankyně prokurdské strany byla zbavena mandátu. Prý šířila teroristickou propagandu

Nepohodlná turecká poslankyně prokurdské strany byla zbavena mandátu. Prý šířila teroristickou propagandu
Autor: Flickr.com|Popisek: parlament
28 / 02 / 2017, 14:30

Poslankyně Lidové demokratické strany Figen Yuksekdagová, třetí nejsilnější v tureckém parlamentu, byla zbavena poslaneckého křesla.

Poslankyně byla uvězněna již v listopadu minulého roku. Další představitel této strany Selahattin Demirtas byl odsouzen na pět měsíců za to, že měl ,,urazit turecký národ" a státní instituce.

Oba však mohou dostat daleko vyšší trest, až 180 let, pokud budou uznáni vinnými ze všech obvinění, které jim kladou turecké justiční orgány. Zbavení se dvou čelných představitelů nepohodlné prokurdské strany je důkazem o tom, že čistky v Turecku nepolevují, ale zasahují i politické špičky opozičních stran.

Víme více: Erdoganův režim zatkl 1 700 lidí, kteří podle něho podporovali teroristické organizace na sociálních sítích

Fakt, že Yuksekdagová byla zbavena svého mandátu, potvrdil i Nejvyšší soud, který uznal nález nižší soudní instance, jež uznala, že nepohodlná prokurdská poslankyně ,,šířila teroristickou propagandu".  Yuksekdagová všechna tato obvinění důrazně odmítá.

Její strana vydala v parlamentu prohlášení, v němž považuje zbavení jejího mandátu za neústavní a jako pošlapání ústavy země. Stranický kolega odvolené poslankyně Ahmet Yildirim tvrdí, že odvolání je neplatné.

Turecký režim pohlíží na Lidovou demokratickou stranu jako na politické křídlo zakázané Strany kurdských pracujících. Tu považuje za teroristickou organizaci.

 

psali jsme:

Turecko obvinilo Řecko z nelegálních vojenských cvičení na ostrově v Egejském moři. Přijmeme protiopatření, hrozí

 

Zdroj: aljazeera.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace