Nepřítel za branami je budíček pro Rusy. ISW: Ruský online zažívá informační šok

Nepřítel za branami je budíček pro Rusy. ISW: Ruský online zažívá informační šok
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ruská armáda
23 / 05 / 2023, 12:00

Americký Institut pro studium války (ISW) se detailněji zabývá průlomem v Bělgorodské oblasti. Je to poprvé, co se válka, kterou až dosud Rusové považují jen za speciální vojenskou operaci, přesouvá na jejich území. Ruský mediální prostor zažívá podle ISW informační šok.

Až dosud se Ukrajinci v útocích na ruské území převážně omezili jen na nálety dronů, případné sabotáže vojenských i zásobovacích struktur. Tato situace se však mění. Nepřítele, kterého znají Rusové jen z pečlivě cenzurovaných zpráv, se objevil v tancích za okny jejich obydlí. Útok na Bělgorod vyvolal řadu reakcí od místních, ale i federálních ruských představitelů. Guvernér Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov oznámil 22. května zahájení režimu protiteroristických operací s cílem „zajistit bezpečnost občanů v Belgorodské oblasti.“

Evakuace, úprk? 

Podle ISW někteří uživatelé sociálních sítí zveřejnili záběry, které mají ukazovat oficiální evakuaci z oblasti Grayvoron. To však popírá ruské Ministerstvo pro mimořádné situace. Ve svém prohlášení uvedlo, že nikdy neohlásilo hromadnou evakuaci, ale že v případě opouštění oblasti se jedná jen o rozhodnutí některých jednotlivců.

Ruské bezpečnostní služby zasahují od úterý v Grajvoronském okruhu v Bělgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou. Z vyjádření oficiálních míst není jasné, kdo vlastně na území Ruska útočí. Podle gubernátora oblasti Gladkova tam pronikla ukrajinská diverzní skupina (GUR)  Podle ukrajinských zdrojů jsou to ruští partyzáni (RDK). Diverzanty vyzbrojené těžkou technikou včetně tanků se dosud nepodařilo zastavit.

Součástí širší ofenzivy

,,Ruský informační prostor reagoval podobným stupněm paniky, frakcionalismu a nesoudržnosti, jaký má tendenci projevovat, když zažívá významné informační šoky. Ten ve své zprávě podrobil analýze aktuální příspěvky ruských válečných bloggerů. Někteří váleční blogeři se upnuli na fakt, že RDK a LSR jsou složeny převážně z Rusů, a označili je za zrádce Ruska, neopodstatněně je obviňovali z práce pod GUR. Několik blogerů navíc spekulovalo, že útok byl účelovou informační operací, která měla odvrátit pozornost od nedávného ruského dobytí Bachmutu a vyvolat v ruském informačním prostoru paniku před potenciální ukrajinskou protiofenzívou,“ uvádí ve zprávě ISW. 

Bývalý ruský důstojník a zapálený nacionalistický bloger Igor Girkin na svém kanálu poznamenal, že již dlouho varuje, že takové přeshraniční nálety mohou být součástí širší ukrajinské protiofenzivní strategie. Velitel Wagnerovců Jevgenij Prigožin využil incidentu k obvinění ruské vlády a její byrokratické setrvačnosti z přispění k útoku a kritizoval ruské ministerstvo obrany za to, že není schopné posílit ruské hranice a bránit Rusko.

„Zatímco většina blogerů reagovala s poměrně různorodým znepokojením, úzkostí a hněvem, informační prostor se neshodl na jedné odpovědi, což v první řadě naznačuje, že útok překvapil ruské komentátory,“ míní ve zprávě ISW. 

Zdroj ISW

Tagy článku