Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimír Putin, jeho „klon“ Dmitrij Medveděv a řada ruských jestřábů toužících po moci i mimo Rusko se snaží zřejmě rozpoutat globální napětí či krizi s nepředvídatelnými důsledky. Nejhorším scénářem je třetí světová válka za použití jaderných zbraní.
Původní Putinův plán byl „nakráčet na Ukrajinu“ jako na přehlídku, uloupit území (jako Krym), přírodní zdroje pod zemí i na povrchu ve formě zemědělství, know-how a výrobní kapacity. Jenže označením všech Ukrajinců za nacisty a dalšími neuváženými výroky sjednotil pravobřežní katolickou i levobřežní pravoslavnou Ukrajinu proti sobě a Rusku. A Moskva se snaží podmanit si Ukrajinu (Kyjevskou Rus) již více než 300 let všemi dostupnými prostředky, jako bylo vnucení nadřazenosti církevních institucí v Moskvě, tedy vedle cara, později generálního tajemníka či dnes prezidenta rozhoduje a má vliv i Patriarcha moskevský a celé Rusi, hladomorem, vysídlováním a nyní i válkou.
Ale i Rusové jsou dnes jiní a jinak informovaní než v bývalých dobách. Mnoho z nich nechce válčit a nechápe smysl tohoto dobrodružství, jež zatím místo zisků přináší jen smrt, pokles životní úrovně a ztrátu pozice Ruska v politice, ekonomice, technologiích i vojenství. Rusko začíná hledat nové spojence, kdy se intenzivně hovoří o Číně. Pro Rusko je to zatím obtížně stravitelné sousto. Čína, které Rusko pomáhalo ekonomicky, technologicky i vojensky je sice velkým odběratelem ropy, zemního plynu a dalších přírodních zdrojů, ale v technologiích, a to i vojenských, je na stejné nebo vyšší úrovni než Rusko. Takže proud dodávek se může změnit. Ale nic není tak jednoduché. Čína je sice největším spojencem Ruska, ale zároveň má značné zájmy v Evropě i USA, které si nechce zablokovat nebo poškodit. Čína je navíc světově největším držitelem dolarových rezerv a amerických státních dluhopisů.
Přímé zapojení Číny do konfliktu by též mělo dopady v regionu. Jistě by velmi zneklidněla Indie, jež má dlouhodobě spory s Čínou, obě země jsou jadernými mocnostmi a ke konfliktu velkého rozsahu mezi těmito titány zřejmě nedošlo jen díky vysokým himalájským horám. Z kontroly by se mohla vymknout i KLDR a Čína by deklasovala svůj 12bodový plán na mír mezi Ruskem a Ukrajinou a též by nepřímo potvrdila svoji připravenost vojensky obsadit Tchaj-wan.
Rusko se snaží najít spojence nebo škodit i jinde. Spolupráce s Íránem může mít negativní vliv na Střední a Blízký Východ. Údajný transfer ukořistěných zbraní americké výroby do Íránu může zvýšit jeho technologické a vojenské schopnosti. A protože obě země, tedy Rusko a Írán mají přímou hranici v Kaspickém moři, nekontrolovatelně by mohlo dojít i transferu jaderných technologií. To je ovšem kritické pro Izrael a Irák. Regionální boj v náboženské rovině mezi šíity a sunnity a etnické rovině mezi Araby a Peršany se táhnou po staletí.
Rusko též začíná „lovit“ v Africe. Obvinění Západu jako původce epidemie Eboly je zřejmě jen testem, kdo bude Rusku naslouchat a jaké budou další reakce. Ale prorusky či protiamericky orientovaných zemí je v Africe více a přírodní zdroje nerostného bohatství jsou nezměrné. Budoucnost ukáže, zda bude na toto kolbiště zatažena i Střední a Jižní Amerika. Mnoho zemí má velmi levicově orientovaný charakter a třeba Argentina je v konfliktu s Velkou Británií. Jednalo se o válku o Falklandy/Malvíny, kdy později Británie zablokovala možnost dodávek JAS-39 E/F do Argentiny z Brazílie s odůvodněním ochrany svých technologií. Argentina tedy nemá moc zájem podporovat USA a Británii, navíc byla a je útočištěm nacistů kteří sem prchli po 2. světové válce. Takže nemá ani vřelý vztah k demokratickým evropským zemím. Navíc emigrace z chudých či konflikty zmítaných jihoamerických zemích je blokována USA a plotem či zdí na hranicích. O případné humanitární pomoci těmto zemím se též nehovoří.
A Rusko může s touto kartou hrát. Naslibuje kde co vyvolávající protiamerické a protizápadní nálady, vytvoří si v Africe i Jižní Americe nová odbytiště na své zboží a získá obchodní spojence k dodávkám zboží nyní sankcionovaného. Ale nastartování globální nestability je velké riziko. Bývaly ruský prezident, premiér a místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Medveděv však něco v tomto smyslu naznačil. V podstatě řekl, že Rusko je říše, a pády říší byly většinou způsobeny velkými válkami a následovány změnami světového pořádku. A pojem světového pořádku lze chápat jako výhružku k vyvolání světové krize.
Zdroj: atlanticcounsil.org, ekathimerini.com, wachtyrz.eu