Nervózní pobaltské státy uvádějí své armády do válečného stavu

Nervózní pobaltské státy uvádějí své armády do válečného stavu
Autor fotografie: Latvijas armija (CC BY-NC-ND 2.0)|Popisek: Lotyšské speciální síly
13 / 06 / 2016, 11:15

Vlády pobaltských zemí a Polska se obávají, že síly, které chce NATO nasadit v jejich teritoriu, jsou moc malé a symbolické, aby odolaly případnému ruskému útoku. Ruská anexe Krymu z roku 2014 je v živé paměti jak bývalých sovětských států, tak Polska, které má s Ruskem vlastní dlouholeté špatné zkušenosti.

Budou tedy tento týden tlačit ministry dalších států NATO, aby jim pomohli vybudovat obranný systém proti ruským letadlům a raketám. Ale to by mohl být velmi citlivý krok, který bude brán Moskvou, jako další důkaz strategie NATO ohrožovat jeho hranice.

Na otázku o pravděpodobnosti ruské agresi v Pobaltí, litevský ministr obrany Juozas Olekas řekl agentuře Reuters: "Nemůžeme to vyloučit... Mohou cvičit na hranicích a pak přejít na invazi během hodin."

Litva, Lotyšsko a Estonsko se vidí v první linii potenciálního konfliktu s Moskvou a říkají, že uvádějí své armády do válečném stavu, což znamená, že mohou být mobilizovány téměř okamžitě.

Psali jsme: Rusko posílá na západní hranice tři divize. "Reagujeme na přítomnost NATO u našich hranic"

Ministři obrany NATO by se tento týden měli dohodnout na novém mnohonárodním kontingentu o síle 4 000 vojáků pro Pobaltí a Polsko. Spojené státy, Německo a Velká Británie dodají prapory asi o 1 000 vojácích, Kanada asi čtvrtinu.

Pobaltské státy vítají tuto aktivitu, ale tvrdí, že NATO musí pokračovat s posilováním a poukazují na ruské schopnosti v Kaliningradské enklávě mezi Polskem a Litvou, kde mají Rusové rakety a ponorky schopné zkomplikovat nebo i zastavit posily NATO na cestě do oblasti Baltu.

Dále chtějí, aby síly NATO hlídaly oblohu, a chtějí uzavřít smlouvy s americkým Raytheonem a norskou firmou Kongsberg Gruppen o dodávce raket na obranu proti nepřátelským raketám.

"Musíme být schopni zastavit možný útok ze vzduchu," řekl Olekas. "Jednáme o vytvoření regionálního systému protivzdušné obrany středního dosahu spolu s Lotyši, Estonci a Poláky."

Šéf estonských obranných sil generálporučík Riho Terras řekl: "První a nejdůležitější je obrana našeho vzdušného prostoru. Protivzdušná obrana je výzva, která potřebuje být řešena společně s aliancí NATO."

"Nehovoříme o obranu Litvy, mluvíme o důvěryhodnosti celé aliance," uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius.

Ale takové výzvy budou znamenat, aby vlády členských států NATO, posílit leteckou misi, která pravidelně zachycuje ruské letouny letící nad mezinárodními vodami v blízkosti pobaltských států, spojenecká letadla ale nemají žádný mandát konfrontovat nepřátelské letadlo v případě konfliktu.

V současné době hlídkují nad Pobaltím čtyři britské stíhačky Eurofighter Typhoon stíhačky a čtyři portugalská F-16. Na protivzdušnou obranu by ale bylo zapotřebí mnohem více strojů.

BAP Lead Nation Handover

Rusko trvá na tom, že nepředstavuje žádnou hrozbu pro bývalé sovětské republiky. I vrcholní představitelé NATO říkají, že mluvit o blížícím se útoku je zavádějící - pohled sdílený Paříží a Berlínem.

Rusko koná neohlášená cvičení na hranicích Pobaltí, včetně jednoho v roce 2014 se 100 000 vojáky.

Dánský plukovník Jakob Sogard Larsen stojící v čele nové velitelské základny NATO v Litvě k tomu říká: "Vidíte to jinak, když tady žijete. Musíme se znovu naučit bojovat totální válku."

Litevští představitelé obviňují Rusko, že se snaží uplatit litevské vojáky a podnikatele, aby se stali špiony Kremlu, zastrašuje diplomaty a šíří dezinformace na internetu a v televizi.

Prokurátoři připravují trestní oznámení na někoho, kdo je podle nich vysoce postavený ruský zpravodajský důstojník, který byl zatčen loni během snahy rekrutovat informátory.

Rusko popírá jakékoliv takovéto aktivity.

Zdroj: Reuters

Tagy článku