Nesl ruský bombardér u Norska střelu s jadernou hlavicí?

Nesl ruský bombardér u Norska střelu s jadernou hlavicí?
Autor fotografie: Norwegian Air Force|Popisek: F16 a TU-95
03 / 02 / 2015, 09:30

Setkání s ruskými bombardéry pokračují. 28. ledna 2015 prolétaly kolem norského pobřeží dva strategické bombardéry TU-95 doprovázené tankery IL-78 a stíhačkami MiG-31.

Časté kontakty norských stíhaček s ruskými letadly se staly rutinou od roku 2007, kdy ruský prezident Putin obnovil lety strategických bombardérů v mezinárodním leteckém prostoru.

Podle britských novin Sunday Express Norové zachytili ruské vysílání, z něhož vyplynulo, že na palubě jednoho bombardéru byla jaderná hlavice. Druhý bombardér byl v roli mateřské lodi dohlížející na cvičení.


Video o TU-95

Loni na podzim přinesl server BarentsObserver fotografie jiného ruského bombardéru, nadzvukového TU-22 letícího okolo norského vzdušného prostoru se zavěšenými střelami. I tento bombardér může nést střely KH-22, které mohou být vybavené jak konvenční, tak jadernou hlavicí.

Serveru BarentsObserver se nepodařilo informaci o jaderných zbraních na palubě TU-95 potvrdit, ani vyvrátit.

Podle agentury RIA Novosti z 2.2.2015, která získala vyjádření od zdrojů z ruského ministerstva obrany letěly stroje bez výzbroje, tak jako je to prý na všech letech v mezinárodním vzdušném prostoru.

Zdroj: BarentsObserver

Psali jsme také:

Ruští medvědi provokují nad La Manche

HMS Dragon proti ruským bombardérům SU-24

Tagy článku