Nestavme se proti Rusku, protože....

Nestavme se proti Rusku, protože....
Autor: Redakce|Popisek: Nestavme se proti Rusku, protože....
24 / 01 / 2015, 15:15

24.1.2015 / Server Deník.cz zveřejnil rozhovor s politologem Petrem Robejškem, který tvrdí "přišla plejáda krizí různého druhu, politických, ekonomických i sociokulturních – jednu z nich právě prožíváme v nebývalé brutalitě ve Francii či Sýrii". Hrozí konec západní konzumní civilizace?

Na otázku Deníku.cz: "Je z hlediska racionálních evropských zájmů rozumné stavět si proti sobě Rusko, když máme agresivní Islámský stát za humny, respektive na vlastním dvorku?" odpovídá politolog docent Petr Robejšek:

To je naprosto absurdní. Do výčtu selhání vládnoucích evropských elit patří i to, jak zacházejí s Ruskem. Nedokázaly třeba pochopit, že protiruské sankce působit nebudou. To, co Rusku dělá potíže, je nízká cena ropy. Sankce budou škodit víc Evropě než Rusku.
Evropští lídři nepochopili, že se něco peče v islámském světě a že Rusko je v boji s islámským nebezpečím jeden z nejspolehlivějších partnerů, ať se nám líbí, nebo ne. Jedinou „racionalitu" jejich konání tak vidím ?v hledání umělého nepřítele, který má Evropany sjednotit. Kvůli tomuto cíli pominuli všechny ostatní aspekty.

Z obsáhlého a zajímavého rozhovoru vyjímáme jen několik vět, máte-li zájem přečtěte si celý článek :

....Jediné, co můžeme nabídnout, je konzumní styl, jenž se vyčerpává. Imateriální hodnoty, jako jsou víra, bůh, národ či oběť, jsme odhodili do příkopu, protože nám překážely při naplňování igelitek v obchodním domě.

Nelze se divit, že normální občan má apokalyptické představy, zvlášť když denně sleduje televizi a na Youtube vidí, jak někomu uřezávají hlavy. My se na to díváme a říkáme: to není islám, ten je sám o sobě dobrý. 
Ano, ale je třeba se ptát, jaký náboj násilnosti je v něm obsažen. Je bohužel nepopiratelné, že v něm obsažen je a navíc je aktivovatelný.
Osobně mám mezi muslimy dobré známé a klidně budu souhlasit s tím, že 99 procent muslimů jsou fajn lidé, s nimiž se dá bezproblémově vyjít. Ale oni sami si musejí uvědomit, že jejich náboženství obsahuje expanzivní složku.
Jde o víru, o níž se nediskutuje, což do moderního světa nepatří. Zároveň se z ní odvozují nároky na zákroky do společnosti, zmiňme jen právo šaría. V něm si náboženství osobuje právo říkat, jak mají žít nejenom věřící, ale ?i ostatní lidé. A to je naprosto nepřípustné.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace