Autor fotografie: „Bundesarchiv Bild 146-1987-004-09A, Amin al Husseini und Adolf Hitler“ od Bundesarchiv, Bild 146-1987-004-09A / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 de via Wikimedia Commons |Popisek: Hitler s Husejním si měli co říci - sdíleli stejný názor na Židy.
Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Hitler chtěl Židy z Evropy pouze vyhnat, ale tehdejší palestinský lídr al-Husajní ho přesvědčil, aby spustil holokaust. Sklidil za to vlnu kritiky. Jak to tedy bylo?
Situace mezi Izraelem a Palestinou se opět přiostřuje. Jen za poslední tři dny zemřelo během násilných střetů 50 lidí. Včera na světovém sionistickém kongresu premiér Netanjahu prohlásil, že myšlenku o vyhlazení Židů vnuknul Adolfovi Hitlerovi Mohamed Amín al-Husajní, který v letech 1921 až 1948 zastával úřad Velkého jeruzalémského muftího, a byl vůdčí postavou odporu proti sionismu a vytvoření židovského státu v Palestině. Oba muže spojoval antisemitismus a nacionalismus. Kvůli obavám z přílivu Židů do Palestiny, kterou tehdy spravovala Velká Británie, muftí podle Netanjahua führerovi na otázku co s Židy řekl: „Spalte je“. Premiérův výrok byl okamžitě kritizován dalšími politiky, ale i historiky.
„Amín samozřejmě nevymyslel (nacistické) konečné řešení židovské otázky. Z dějinných poznatků je zřejmé, že to zahájil Hitler. Husajní se k němu připojil,“ prohlásil ministr obrany Moše Jaalon.
Také hlavní historička muzea holokaustu označila slova Netanjahua za nepřesná.
„Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly,“ uvedla Dina Poratová.
Velký muftí ze slavného arabského rodu al-Husajní se proslavil svým fanatickým antisemitským postojem. Brity byl vězněn za vyvolávání útoků proti Židům – konkrétně byl Husajní prý odpovědný za masakr v Hebronu v roce 1929, během kterého zemřelo 64 ortodoxních Židů. Nicméně byl osvobozen. Vyzýval k zabíjení Židů a není tedy divu, že sympatizoval s nacistickým Německem. Roku 1937, po návštěvě Adolfa Eichmanna a Herberta Hagena v Palestině, vyjádřil Husajní svoji solidaritu s Německem a požádal Německo, aby se postavilo proti vytvoření židovského státu, zastavilo imigraci Židů do Palestiny a poskytlo zbraně jeho arabským milicím. Všem jeho požadavkům bylo vyhověno a Arabové dostávali od Německa a Itálie zbraně i peníze na protižidovské operace.
Se samotným Hitlerem se nicméně Husajní setkal až v listopadu roku 1941. Hitler přijal muftího s poctami jako skutečnou hlavu spojeneckého státu a německá nacistická propaganda věnovala setkání mimořádnou pozornost a náležitě ji využila. Hitler byl muftím poctěn titulem „čestný muslim“ a muftího obdařil titulem „čestný Árijec“.
Opoziční politik Jicchak Herzog nicméně poukázal na to, že v roce 1941, kdy se oba muži setkali, už byla myšlenka vyhlazení židovského národa vyslovena právě Adolfem Hitlerem: „Velký muftí dal příkaz zabít mého dědečka rabi Herzoga a aktivně podporoval Hitlera. Ale Hitler byl jenom jeden. To on napsal tu ohavnou knihu Mein Kampf. S myšlenkou konečného řešení vystoupil v Reichstagu v lednu 1939, tři roky před setkáním s Husajním."
Lídři dvou nacionalistických proudů se ale navzájem inspirovali a o ovlivnění Hitlera Velkým muftím se hovořilo již dříve a není o něm pochyb.
Historik Josef Schechtman uvedl: „Nevíme, jak významnou úlohu sehrál al-Husajní při formování tzv. „Konečného řešení“, ale máme mnoho svědectví z první ruky, jak muftí velice usiloval o znemožnění další imigrace evropských Židů“.
V norimberských procesech zase právní zástupce Eichmanna, Dieter Wisliceny vypovídal: „Muftí byl jedním z iniciátorů systematického vyhlazování evropského židovstva a byl Eichmannovým a Himmlerovým spolupracovníkem při vykonávaní tohoto plánu. ... Byl jedním z Eichmannových nejlepších přátel a neustále ho vyzýval na zrychlení vyhlazovacích opatření. Slyšel jsem ho, jak se jiným přicestovavším Arabům chlubil, že v Eichmannově doprovodu inkognito navštívil plynové komory v Osvětimi“.
Ujednání o konečném řešení bylo dosaženo 20. ledna 1942 na konferenci ve Wannsee a i když byla většina vyhlazovacích táborů postavena do setkání Hitera a Husajního, masové vyvražďování Židů začalo počátkem roku 1942. Netanjahu tak skutečně nemusí být daleko od pravdy.