Netanjahu před židovskou lobby v USA ocenil spojenectví Ameriky

Netanjahu před židovskou lobby v USA ocenil spojenectví Ameriky
Autor: pixabay.com
07 / 03 / 2018, 06:30

Izrael je vojensky silný jako nikdy, a to díky USA. Před Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti to dnes řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V sále s 18.000 lidmi se mu dostalo bouřlivého přijetí.

Premiér svůj projev zahájil poděkováním jednotlivcům, kteří mají podle něj zásluhu na současných výborných vztazích mezi USA a Izraelem. Nechal povstat izraelského velvyslance v USA Rona Dermera, amerického velvyslance v Izraeli Davida Friedmana a také bývalého kanadského premiéra Stephena Harpera.

Poděkoval administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa za rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přestěhovat velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

S Trumpem se Netanjahu sešel v pondělí a americký prezident nevyloučil, že bude při slavnostním otevření ambasády v květnu osobně. Většina zemí má svá zastupitelství v Tel Avivu, protože neuznávají izraelský výklad statusu Jeruzaléma. Izrael východní část obsadil za války v roce 1967, připojil ji k západní a město sjednotil jako svou nedělitelnou metropoli. Podle původních plánů se měl východní Jeruzalém stát hlavním městem Palestiny.

Netanjahu kladl už v pondělí při jednání s Trumpem důraz na hrozbu, kterou podle něj představuje Írán. Totéž prohlásil i dnes, když k údajným jaderným ambicím Teheránu řekl: "Musíme Írán zastavit, zastavíme ho." Netanjahu a Trump se shodují v kritice dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Trump chce prosadit zásadní změny v dohodě, s čímž ale nesouhlasí její ostatní signatáři - Francie, Británie, Rusko, Čína a Německo. Ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která monitoruje plnění dohody, neshledává důvod ke změně. Írán podle ní podmínky dohody plní.

"Prezident Trump dělá dobře, když se staví proti Íránu a hrozí mu novými sankcemi. Za to se prezidentovi Trumpovi klaním. Věřím, že přijde den, kdy ta hrozná tyranie ze země zmizí," řekl Netanjahu na adresu Íránu. "Nedovolíme Íránu vyvíjet jaderné zbraně nyní, za deset let a nikdy. Když jsem zde stál loni, upozornil jsem, že íránský režim nebude mírnější a liberálnější, ale radikálnější a nebezpečnější. A měl jsme pravdu," prohlásil Netanjahu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace