Netanjahu: Ruské stíhačky střílely po izraelských letadlech

Netanjahu: Ruské stíhačky střílely po izraelských letadlech
Autor fotografie: Carlos Menendez San Juan CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustrační foto Su-30
22 / 04 / 2016, 12:30

Izraelský server přinesl zprávu, že ruské stíhačky údajně vystřelily nejméně dvakrát na izraelská letadla poté, co letadla IAF byla Rusy sledována. Velitel vzdušných sil Izraele na setkání s ruským ministrem obrany, armádní generály o událostech.

Premiér Izraele během čtvrtečního setkání s Putinem v Moskvě projednával situaci, kdy došlo nejméně dvakrát ke střelbě na izraelský stroj. 

Izrael nakoupil stroje F-35

První případ nastal během návštěvy prezidenta Izraele Reuvena Rivlina v Moskvě, kdy Putin tvrdil, že o něčem podobném slyší poprvé.

Ruské a izraelské vojenské letectvo koordinuje akce nad Sýrií.

Pak před několika dny, ruská stíhačka z neznámého důvodu zachytila izraelské letadlo, mezi oběma stroji nedošlo ke kontaktu/komunikaci a izraelské letadlo bylo sledováno.

"Přišel jsem s jedním hlavním cílem - posílit koordinaci zabezpečení mezi námi, aby se předešlo nehodám, nedorozuměním a zbytečným konfrontacím," řekl Netanjahu před tříhodinovým setkáním s Putinem. Oba představitelé projednávali situaci v Sýrii a zejména na hranicích s Izraelem. 

Putin řekl premiérovi Netanjahu, že je rád za pravidelné kontakty obou zemí na nejvyšších pozicích, a poznamenal, že bezpečnostní spolupráce mezi Moskvou a Jeruzalémem byla nutná kvůli složité situaci v regionu. 

"Během setkání bylo dohodnuto, že GOC Air Force Maj.-Gen. Amir Eshel a můj vojenský sekretář, Brig.-Gen. Eliezer Toledano se potkají na zvláštním setkání s ruským ministrem obrany a několika dalšími generály. Setkají se a budou podrobně a účinně diskutovat koordinaci mezi našimi armádami a několik dalších problémů, které se v poslední době objevily, " řekl Netanjahu po zasedání.

Izraelský premiér na jednání s ruským prezidentem probral i otázku Golanských výšin, kdy podle jeho slov Izrael již nikdy nedopustí, aby na jeho děti stříleli nepřátelé z těchto výšin.

Izraelské letectvo testovalo v Řecku protiraketový systém S-300. Hledá jeho slabiny.

Oba představitelé také diskutovali problematiku důchodů pro ruské přistěhovalce do Izraele, který Netanjahu popsal jako "velmi bolestné a významný problém pro desítky tisíc Izraelců, kteří nemají důchody...Dohodli jsme se, že řešení této otázky bude podepsáno během mé návštěvy zde v Moskvě 7. června, kdy si připomínáme 25 let vztahů mezi našimi dvěma zeměmi," řekl Netanjahu.

Zdroj: Ynetnews.com

Tagy článku