Netanjahu se neobává ruského zásahu proti náletům v Sýrii

Netanjahu se neobává ruského zásahu proti náletům v Sýrii
Popisek: Benjamin Netanjahu
10 / 05 / 2018, 07:00

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě dal před novináři najevo, že pokládá za nepravděpodobné, že se Rusko pokusí omezit vojenské zásahy Izraele v Sýrii. Podle dostupných informací, které ale Izraelci nepotvrzují, se izraelské útoky v Sýrii zaměřují hlavně na íránské cíle.

Dřívější spekulace, že se Moskva, pokoušející se stabilizovat Sýrii, zabrání akcím Izraele, se ukázaly falešné a "nemám důvod si myslet, že tentokráte to bude jiné", řekl Netanjahu během telefonické tiskové konference podle agentury Reuters.

Kreml před Putinovou schůzkou s izraelským hostem uvedl, že izraelské nálety v Sýrii Putin projednal se svou bezpečnostní radou, které se zúčastnil premiér Dmitrij Medveděv, předsedové obou komor parlamentu, tajemník rady Nikolaj Patrušev, jakož i ministři vnitra, zahraničí, obrany a šéfové tajných služeb. Další podrobností se Kreml zdržel. Po schůzce Kreml zdůraznil Putinova slova, že hodlá hledat řešení "bohužel velmi vážné" situace na Blízkém východě spolu s izraelským premiérem.

Netanjahu si na schůzce s Putinem stěžoval na Írán. "Je těžké uvěřit, že 73 let po holokaustu existuje na světě země, jako je Írán, která otevřeně vyzývá ke zničení Izraele," řekl Netanjahu, který dnes v Moskvě spolu s Putinem uctil památku padlých ve druhé světové válce a spolu s ním kráčel v milionovém průvodu na počest válečných veteránů. Putin ocenil, že 9. květen je svátkem nejen v Rusku, ale i v Izraeli.

Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem režimu Bašára Asada v Damašku. Izrael dal opakovaně najevo, že nepřipustí, aby Írán vybudoval v Sýrii novou frontu proti Izraeli a pomáhal tam ve vyzbrojování radikálního libanonského hnutí Hizballáh, které stejně jako Teherán stojí ve válce na straně Asada. Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikl v Sýrii asi stovku náletů. Izraelská armáda ale podrobnosti o svých operacích většinou nezveřejňuje.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.