Netrestejme soudružku Semelovou, udělal to za nás morální soud

Netrestejme soudružku Semelovou, udělal to za nás morální soud
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: komunismus
14 / 10 / 2016, 18:00

Poslankyně Marta Semelová zvítězila ve čtvrtek u Městského soudu v Praze, který zamítl odvolání právníka Michala Kincla. Ten ,,pocítil strach a úzkost" z možné restaurace komunistického režimu poté, co Semelová pronesla před dvěma lety v pořadu Hyde Park výroky, které se právníka osobně dotkly.

KOMENTÁŘ

I když jsou výroky Semelové za hranou dobrého vkusu a z historického hlediska opravdu skandálními, když například poslankyně označila invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 za ,,internacionální pomoc" či výpovědi Milady Horákové v roce 1950 jako dobrovolné, nebylo by správné, aby ji soud trestal.

Na rozdíl od komunistického režimu, kde vládla všudypřítomná cenzura, je na druhou stranu dobře, že výroky komunistické zákonodárkyně ve veřejném prostoru zazněly. Jsou připomínkou dob nedávno minulých, kde se s těmito termíny pracovalo zcela běžně a měly by sloužit především nejmladší generaci ke studijním účelům a k tomu, aby věděla, že se vlastně od roku 1989 u komunistů až tolik nezměnilo.

Pokud by soud rozhodl ve prospěch žalující strany, komunisté by před každými volbami ze sebe udělali mučedníky, kterým je zkorumpovaným polistopadovým režimem ze všech stran ubližováno. A to by též nebylo dobré. I když u ,,fyzického" soudu poslankyně vyhrála, u toho morálního prohrála na celé čáře, a to je, myslím, důležitější. Semelová navíc dobře ví, že její stalinistická frakce na sebe stále váže nemálo hlasů ,,nostalgiků", kteří právě toto chtějí slyšet. A stále dokola. Proto nemá smysl ji za podobné hlouposti jakkoliv trestat.

Semelová by tak měla jako přesvědčená stalinistka dostat prostor k pronášení podobných výroků. Pokud by jej neměla, mohli bychom rovnou zavést novodobou cenzuru, což by snad už nikdo 27 let po listopadových událostech nechtěl.

Tagy článku