Vzkaz pro uprchlíky: "Neumíte dánsky a nemáte peníze? V Dánsku azyl nezískáte."

Vzkaz pro uprchlíky: &quote;Neumíte dánsky a nemáte peníze? V Dánsku azyl nezískáte.&quote;
06 / 10 / 2015, 12:15

Ti uprchlíci, kteří chtějí získat v Dánsku azyl, musí zvládnout dánštinu a musí být finančně soběstační.

Dánští politici se shodli na tom, že musí zpřísnit podmínky pro získání občanství. Nová pravidla budou platná od 15. října. Informaci zveřejnil server aljazeera.com

"Vážení uprchlíci, k nám nechoďte!" Dánsko zveřejnilo v libanonských novinách reklamu

Od minulého měsíce se už žadatelům o azyl podstatně zkrátily sociální dávky a dalšími opatřeními chce Dánsko odradit další uprchlíky a ekonomické migranty.  

"Získání dánského občanství, je něco velmi výjimečného, a proto je také rozumné, že jsme nyní zvýšili laťku pro ty, co chtějí být dánskými občany,“ uvedl ministr pro integraci Inger Stojberg ve svém včerejším prohlášení.

Uprchlíci, kteří budou chtít získat statut dánského státního příslušníka, budou muset splnit přísnější jazykové požadavky. Navíc budou muset složit všeobecný test o znalostech Dánska, jeho historie, kultury, atd. Pokud ze 40 otázek neodpoví správně alespoň na 32, opět nezískají azyl.

"Existuje příliš mnoho lidí, kterým bylo uděleno občanství, a ti nemluví dánsky," uvedla mluvčí sociálních demokratů Astrid Krag tiskové agentuře Ritzau.

Současně musí prokázat, že budou v následujících pěti letech finančně soběstační nejméně po dobu 4,5 roku. Pro ty žadatele, kteří mají záznam v trestním rejstříku, se o polovinu zvyšuje lhůta pro přiznání beztrestnosti.

Od letošního září Dánsko významně osekalo výhody žadatelů o azyl. Dospělým byla snížena podpora z původních 1.627 dolarů měsíčně na 892 dolarů (což je stále více než 21.500 Kč).

Politici tato opatření podporují a chtějí, aby byli přistěhovalci motivováni k hledání zaměstnání. V loňském roce požádalo v téměř šestimilionovém Dánsku o azyl téměř 15.000 lidí, což byl nejvyšší počet za téměř 20 let.

 

Tagy článku