Neúspěšná kandidátka na amerického prezidenta žádá další přepočítávání hlasů

Neúspěšná kandidátka na amerického prezidenta žádá další přepočítávání hlasů
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Democracy Chronicles
29 / 11 / 2016, 06:45

Téměř tři týdny po amerických prezidentských volbách dnes stát Michigan oznámil oficiální výsledky. V hlasování tam zvítězil republikánský kandidát Donald Trump, který tak získal 16 místních volitelů.

Washington -  Očekává se ale, že v Michiganu se budou hlasy přepočítávat. Neúspěšná kandidátka Strany zelených Jill Steinová už o něj dříve požádala ve Wisconsinu. Dnes potvrdila, že žádost podala i ve více než stovce okrsků v Pensylvánii.

Trump nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou zvítězil v Michiganu o 10.704 hlasů, což je podle místních úřadů nejtěsnější výsledek za posledních více než 75 let. Realitní magnát je navíc prvním republikánským kandidátem, který v Michiganu zvítězil od roku 1988.

Vítězstvím v Michiganu si Trump na svůj účet připsal 306 volitelů, Clintonová jich získala jen 232. K vítězství v prezidentských volbách bylo potřeba 270 volitelů.

Řada analytiků očekává, že kandidátka Strany zelených Jill Steinová podá v Michiganu žádost o ruční přepočítání hlasů. Čas na to má do středy. Trump by pak měl sedm dní na to, aby podal námitku proti její žádosti.

Steinová už podala žádost o přepočítání hlasů ve Wisconsinu a dnes podle serveru Politico podala žádost o přepočet také ve více než stovce okrsků v Pensylvánii.

Ani v jednom z těchto tří států kandidátka Strany zelených přitom nemá šanci zvítězit, Clintonová v nich ale podlehla vítězi voleb Donaldu Trumpovi jen velmi těsně.

Prezidentské volby musí vyhrát Clintonová. Americkým volitelům vyhrožují smrtí

Steinové se podařilo na přepočet hlasů ve třech státech vybrat už téměř dvakrát vyšší částku, než jakou získala na celou svou prezidentskou kampaň. Podle stránek její kampaně vybrala už 6,3 milionu dolarů (161 milionů Kč). Na vlastní kampaň před prezidentskými volbami přitom získala asi 3,5 milionu dolarů (89 milionů Kč).

Budoucí prezident Spojených států Trump o víkendu řekl, že v prezidentských volbách získal pro zvolení nejenom nezbytnou většinu volitelů, ale i většinu všech voličských hlasů, pokud by se odečetly miliony lidí, kteří volili nelegálně. Žádné důkazy však nepředložil.

Bílý dům v reakci na Trumpova slova dnes uvedl, že neexistuje žádný důkaz, že by během voleb docházelo k podvodům.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Democracy Chronicles

Tagy článku