foto: YouTube/screenshot/Reyaad Khan z Cardiffu a Ruhul Amin z Aberdeenu
Britská vláda nařídila v srpnu zaútočit drony proti britským občanům, kteří bojovali po boku IS a plánovali teroristické útoky ve Spojeném království. Akce se podařila, ale premiér čelí obvinění, že obešel parlament a defacto se dopustil vraždy.
Britské královské letectvo RAF provedlo 21. srpna v Sýrii pomocí dronu nálet, jehož cílem bylo zneškodnění dvou Britů, kteří odešli bojovat po boku islámských fanatiků. Informaci zveřejnil server news.sky.com.
Dva islámští bojovníci, Reyaad Khan z Cardiffu a Ruhul Amin z Aberdeenu, plánovali řadu teroristických útoků na území Spojeného království a podle tajných služeb byli zapojení i do příprav útoku na letošní londýnské oslavy konce druhé světové války, jejichž cílem byla i britská královská rodina. Třetí Brit, Junaid Hussain, byl zabit při americkém náletu 24. srpna, uvedl premiér. Ten byl pro změnu sledován tajnými službami za jeho kybernetické útoky na západní servery.
Všichni tři byli zabiti ve městě Raqqa, které je považováno za hlavní město samozvaného islámského státu.
Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem
Premiér David Cameron uvedl v dolní sněmovně britského parlamentu, že tajné služby překazily v posledních dvanácti měsících nejméně šest teroristických útoků na britském území a varoval, že nebezpečí dalších útoků ze strany islámských radikálů je "akutnější než kdykoliv předtím."
Zdroj YouTube, Channel 4 News
Kritici politiky britské vlády, ať už se jednalo o opoziční poslance nebo různé aktivisty, obvinili Camerona z provádění "tajných vojenských operací" a celou akci označili za "bezprecedentní" a hluboce znepokojující". Odvolávají se na to, že před dvěma lety parlament hlasoval proti britským vojenským akcím v Sýrii.
Právnička Kat Craig a ochránkyně lidských práv, která poukazuje na to, že vláda zneužívá pojmu "boj s terorismem" a porušuje základní lidská práva, uvedla:
"Nenechte se mýlit - to, co vidíme, je neúspěšný americký model tajných vojených operací, které se britská vláda snaží kopírovat. Ministři opakovaně slibují parlamentu a veřejnosti, že v Sýrii nebudou prováděny žádné vojenské operace bez schválení parlamentu. Skutečnost, že David Cameron obešel parlament, aby provedl tuto tajnou operaci, je hluboce znepokojující - odmítl respektovat vůli poslanců."
Britský premiér obhajoval provedený nálet v Sýrii a uvedl, že se:
"jednalo o nezbytnou a přiměřenou reakci, která byla zcela v souladu s mezinárodním právem a byla schválena generálním prokurátorem Jeremy Wrightem a členy Rady národní bezpečnosti. Máme právo na sebeobranu a tato akce byla jediným možným způsobem, jak ochránit naše občany i naše spojence před plánovanými útoky.
Armáda při plánování celé akce posuzovala nejen místo útoku, ale i jeho čas, aby se minimalizovalo riziko civilních obětí. Britská vláda si vyhrazuje právo podnikat vojenské operace i bez předchozího souhlasu parlamentu, pokud jsou ohroženy britské zájmy nebo má být zabráněno humanitární katastrofě."
Rodinný přítel britského islámisty v Cardiffu uvedl pro Sky News, že lidé neobdrželi relevantní informace o tom, co bylo za rozhodnutím britské vlády, ale současně řekl, že "jeho zabití by mohlo sloužit jako lekce pro ostatní mladé lidi, kteří budou v pokušení připojit se k extremistům."
Tagy