Nevěřil, pak vystřízlivěl. Rusové plánovali zabít Zelenského, před atentátem jej varoval šéf CIA

Nevěřil, pak vystřízlivěl. Rusové plánovali zabít Zelenského, před atentátem jej varoval šéf CIA
Autor fotografie: President Of Ukraine, flickr public domain|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
17 / 01 / 2023, 10:30

Jak známo, Rusové plánovali odstranění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o připravovaném atentátu jej varoval šéf CIA Bill Burns, uvedl server tvp.info.

Internetový deník The Insider zdůrazňuje, že varování před ruským vpádem Zelenskému přišlo v době, kdy zpochybňoval důvěryhodnost amerických zpravodajských služeb. Odmítal proto zmíněné varování.

„V té době, tedy v lednu 2022, Zelenskyj odmítl myšlenku, že Rusové zahájí nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu, a naznačil, že americká veřejná varování „vyvolávají paniku,“ cituje The Insider z knihy Chrise Whipplea The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House, která vychází v úterý.

Dodává, že autor knihy tvrdí, že to byl prezident Joe Biden, kdo dal Burnsovi pokyn, aby odletěl do Kyjeva a „sdílel přesné podrobnosti o ruských spiknutích“.

,,To okamžitě upoutalo Zelenského pozornost; byl překvapený, vystřízlivělý zprávou. (...) Rozvědka byla ve svých informacích tak podrobná, že by pomohla Zelenského bezpečnostním silám zmařit dva samostatné ruské pokusy o jeho život,“ napsal Whipple.

Kniha také uvádí, že šéf CIA předložil Zelenskému „schéma Putinova plánu invaze“, aby mu pomohl připravit se na boj. Burns, který byl dříve americkým velvyslancem v Moskvě, podle jeho autora původně nastínil ruský plán zaútočit na letiště Antonov severně od Kyjeva a použít jej k vylodění ruských jednotek, aby zahájily útok na ukrajinskou metropoli.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace