Nevěřil, pak vystřízlivěl. Rusové plánovali zabít Zelenského, před atentátem jej varoval šéf CIA

Nevěřil, pak vystřízlivěl. Rusové plánovali zabít Zelenského, před atentátem jej varoval šéf CIA
Autor fotografie: President Of Ukraine, flickr public domain|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
17 / 01 / 2023, 10:30

Jak známo, Rusové plánovali odstranění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o připravovaném atentátu jej varoval šéf CIA Bill Burns, uvedl server tvp.info.

Internetový deník The Insider zdůrazňuje, že varování před ruským vpádem Zelenskému přišlo v době, kdy zpochybňoval důvěryhodnost amerických zpravodajských služeb. Odmítal proto zmíněné varování.

„V té době, tedy v lednu 2022, Zelenskyj odmítl myšlenku, že Rusové zahájí nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu, a naznačil, že americká veřejná varování „vyvolávají paniku,“ cituje The Insider z knihy Chrise Whipplea The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House, která vychází v úterý.

Dodává, že autor knihy tvrdí, že to byl prezident Joe Biden, kdo dal Burnsovi pokyn, aby odletěl do Kyjeva a „sdílel přesné podrobnosti o ruských spiknutích“.

,,To okamžitě upoutalo Zelenského pozornost; byl překvapený, vystřízlivělý zprávou. (...) Rozvědka byla ve svých informacích tak podrobná, že by pomohla Zelenského bezpečnostním silám zmařit dva samostatné ruské pokusy o jeho život,“ napsal Whipple.

Kniha také uvádí, že šéf CIA předložil Zelenskému „schéma Putinova plánu invaze“, aby mu pomohl připravit se na boj. Burns, který byl dříve americkým velvyslancem v Moskvě, podle jeho autora původně nastínil ruský plán zaútočit na letiště Antonov severně od Kyjeva a použít jej k vylodění ruských jednotek, aby zahájily útok na ukrajinskou metropoli.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku