Nevidím jediný důvod, proč by si policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby nemohli přivydělat (komentář Lumíra Němce)

Nevidím jediný důvod, proč by si policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby nemohli přivydělat (komentář Lumíra Němce)
09 / 03 / 2019, 09:00

Vláda předložila novelu zákona, podle které by si by si policisté, hasiči nebo celníci mohli přivydělávat na vedlejší pracovní poměr. Novelu podpořili poslanci ANO, ČSSD, KSČM i lidovci, naopak ODS novelu kritizuje s tím, že je to cesta k melouchům a že není jasné, co vše budou policisté moci dělat.

KOMENTÁŘ

Málokdy souhlasím s předkládanými vládními návrhy, (sice je mi to h…. platné, ale alespoň v duchu mám pocit vzdoru) s touto novelou však souhlasit musím. U policie a armády jsem odsloužil téměř 20 let a problém vedlejší pracovní činnosti (,,vedlejšáku“) jsme řešili poměrně často. Nevidím jediný důvod, proč by si policisté, hasiči nebo vojáci a příslušníci vězeňské služby nemohli přivydělat. Obzvláště tam, kde pracují na směny.

Pracujete buď ve 12 nebo 24hodinových směnách. Po odsloužení směn máte dvou a vícedenní volno. Pouze jednou za čas vám toto volno vychází na víkend a vy se můžete věnovat rodině. Jinak máte volno např. pondělí, úterý, středa, manželka je v práci, děti ve škole a vy sedíte doma a civíte na televizi. Tak proč si nenajít nějakou další výdělečnou činnost? Policisté si nyní mohou přivydělávat například přednáškami, publikační činností nebo uměleckou činností (malováním obrazů). Tedy činnosti, pro které je každý policista přímo předurčen. Jejich možnosti vedlejšího přivýdělku jsou značně omezeny, a řeší se to prací načerno. Takže se „melouchaří“, ale neoficiálně.

Toto neoficiální melouchaření s sebou přináší i to, že výběr práce je značně omezený. Můžete vzít pouze tu práci, kde vás majitel vezme načerno a zaplatí hotově. Například máte možnost dělat řidiče nebo kácet stromy v lese, to ale nesmíte, takže skončíte na „vratech“ v nějakém baru nebo „night klubu“, kde je mnohem větší pravděpodobnost, že dojde ke střetu zájmů.

Povolení vedlejší pracovní činnosti těmto skupinám státních zaměstnanců je krok správným směrem. Ti, kteří si budou chtít přilepšit, dostanou oficiální možnost tak udělat. Výrazně se jim rozšíří možnosti vedlejší práce, nebudou muset brát každý „štěk“ co jim kdo nabídne jenom proto, že platí hotově a ještě podpoří státní kasu. 

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.