Autor fotografie: „4mayrehearsal 05“ od Vitaly V. Kuzmin – http://www.vitalykuzmin.net/?q=node/603. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: T-14
A nejsou to jen specialisté z USA, ale i ti ruští jsou skeptičtí k posledním prohlášením výrobce MBT T-14 Armata, že tank je pro radar neviditelný.
Toto prohlášení dal v rozhovoru pro rádio Echo Moskvy začátkem července ředitel firmy UralvagonZavod (UZV), Vjačeslav Khalitov.
„V podstatě jsme udělali neviditelný tank,“ řekl Khalitov. „Aplikovali jsme technologie látek pohlcujících radarové paprsky, nasadili speciální barvy a upravili i architekturu samotného stroje.“
Použité materiály působí jako maskování a měli by rušit i infračervené vyzařování tanku. Největší zdroje tepelného záření jsou posunuty co nejhlouběji do konstrukce tanku.
Nicméně světoví odborníci jsou k těmto prohlášením velmi skeptičtí. Penzionovaný bývalý vysoký důstojník americké armády, který se podílel na vývoji pancéřových vozidel, mimo jiné i na M1 Abrams k tomu řekl: „Tato tvrzení musí být prokázána. Přesunutí komponent generujících teplo hlouběji dovnitř tanku nepomůže. Moderní technologie jsou velmi citlivé, a když se tank pohybuje, vystřelí zbraň, nebo je odhalena osoba, termální stopa se rozsvítí. Navíc je jedno, kde je motor, protože když je dostatečně veliký, aby pohnul tankem o hmotnosti 40-50 tun, tak prostě termální stopu má.“
Ruský odborník na snižování radarového odrazu řekl pro IHS Jane´s, že většina výzkumu tohoto druhu v Rusku byla prováděna s ohledem na letadla a tato technologie není uzpůsobena pro ochranu pozemních cílů před útoky ze vzduchu. Jedná se o dva různé úkoly – ve vzduchu se snaží o zmenšení plochy (RCS), u pozemní techniky o splynutí s terénem.
T-14 Armata pouští radikálně sovětskou tankovou školu a rozděluje tank na několik modulů s oddělenou municí, aby se zvýšila naděje na přežití posádky v případě zásahu tanku.
Americký důstojník to komentuje slovy: „Konečně oddělili munici od posádky, tedy to, co jsme udělali my s Abramsem před 40 roky.“
Podle něj jsou některé informace o munici, pancéřování a systému řízení palby z úst představitelů UZV zajímavé. Sovětská/ruská technika v této oblasti díky doktríně vždy zaostávala (počítalo se s mohutnou palbou na kratší vzdálenost). Dokazuje to příkladem z války v Zálivu, kdy měly americké tanky výhodu střelby na skoro dvojnásobnou vzdálenost, než sovětské T-72 irácké armády.
Armata má plně automatizovanou bezosádkovou dělovou věž, dělo ráže 125mm a pokročilou aktivní ochranu. Podle ruských představitelů je T-14 asi 20 let před svou konkurencí.
Zdroj: IHS Jane´s, Mirror, Ukraine Today