Neviditelný bombardér B-1B Lancer na Dnech NATO v Mošnově

Neviditelný bombardér B-1B Lancer na Dnech NATO v Mošnově
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Lance Cheung|Popisek: B-1B Lancer over Nevada
01 / 09 / 2016, 10:30

Akce, která loni přilákala na 220.000 návštěvníků, se uskuteční 17. a 18. září.

Ostrava 31. srpna (ČTK) - Na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR se letos na letišti Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku představí dva americké strategické bombardéry, dvě letecké akrobatické skupiny i jednotka jordánských bojovnic. Celkem dorazí přes 100 kusů letecké a 150 kusů pozemní techniky. Novinářům to dnes řekl předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

"Do akce, na které se tradičně podílí i Armáda České republiky, se zapojí téměř 1000 vojenských profesionálů," uvedl velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta. Podle něj dny zahájí průlet formace armádních letounů. "Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pilota letounu JAS-39 Gripen nebo na kombinovanou dynamickou ukázku boje o osadu s leteckou podporou pozemních sil," řekl brigádní generál.

Bombardér B-1B Lancer, který umí být neviditelný pro radary, se na akci objeví poprvé. "Bude dominantou letošní americké statické ukázky. O jeho účast jsme usilovali několik let," řekl Pavlačík. Dodal, že stroj, který je součástí 489. bombardovací skupiny, je běžně umístěn na základně v Dyess v Texasu. Do Ostravy přiletí i bombardér B-52 Stratofortress, pro který to bude už pátá návštěva této akce. Oba stroje v Mošnově přistanou proto, že se v Česku účastní mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike.

 B-52H Stratofortres

Obří americké letouny doplní stroj KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě i bombardérů. Už potřetí se pak na akci představí konvertoplán CV-22B Osprey. Stroj startuje s motory kolmo k zemi jako vrtulníky, pak je překlopí a může se pohybovat vysokou rychlostí jako klasické dopravní letouny.

F-15C Eagles from the 67th Fighter Squadron at Kadena Air Base, Japan, are refueled by a KC-135R Stratotanker from the 909th Air Refueling Squadron during joint bilateral training with other U.S. forces and the Japan Air Self Defense Force Feb. 25, 2010.

Už podruhé se do bojových ukázek zapojí členky jordánské armády. Ženská jednotka speciálních sil z Jordánska bude spolupracovat se zásahovou jednotkou moravskoslezské policie. Společně předvedou osvobození rukojmí z uneseného letadla.

Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou vždy letecké akrobatické skupiny. Letos budou dvě. Své umění předvedou piloti italské skupiny Frecce Tricolori, která vystupuje s deseti cvičnými letouny M-346, což je nejvyšší počet letounů, který akrobatické skupiny používají. Už dříve pořadatelé oznámili účast švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suisse. Ta vystupuje se šesti nadzvukovými dvoumotorovými letouny F-5.

"Pro návštěvníky to tak bude jistě velmi atraktivní příležitost porovnání dvou různých dramaturgií akrobatických skupin," uvedl Pavlačík. Itálie stejně jako Švýcarsko vedle akrobatů vyšle do Mošnova rovněž bojový letoun na sólovou ukázku.

Celkem se do akce zapojí zástupci 21 zemí, což je v historii akce rekordní počet. Zatím nejvíce jich bylo v roce 2012, kdy to bylo 16 zemí. "Programově letos máme nejbohatší ročník. Bohužel jsme dokonce museli některé ukázky odmítnout," řekl Pavlačík. Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky. Na akci je vstup zdarma.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Lance Cheung

Tagy článku