Nevládní organizace: Rusové zabili 59 civilistů včetně 33 dětí

Nevládní organizace: Rusové zabili 59 civilistů včetně 33 dětí
Popisek: Rusko se obviněním za smrt civilistů brání, stejně tak prohlašuje, že cílem náletů jsou pouze pozice IS a nikoli protivládních rebelů
26 / 10 / 2015, 13:45

Podle mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) Rusko při náletech na Sýrii v polovině října zabilo několik desítek civilistů. Moskva to odmítá.

K osudnému bombardování mělo dojít podle HRW 15. října na severu provincie Homs. Při dvou náletech údajně ruských letadel mělo zemřít celkem 59 civilních obyvatel, mezi kterými bylo 33 dětí. Zprávu o porušení lidských práv vydala organizace včera. 

Nejvíce lidí zemřelo v domě ve vesnici Ghantou, kde se ukrývala celá jedna rozsáhlá rodina - zemřelo prý celkem 46 lidí, jednalo se o civilisty a to včetně 32 dětí a 12 žen. Svědectví pochází od místních aktivistů.  Oběti prý byli příbuzní místního velitele opoziční Svobodné syrské armády (FSA), která bojuje proti Asadovi. Podle svědků byl však velitel v době útoku mimo dům.

"Celá rodina se schovávala v úkrytu vybudovaném v suterénu domu," řekl Abu Mohamed, místní aktivista, který pomáhal se záchrannými pracemi. "Lidé se snažili dostat zbytek rodiny ven, ale jediné co viděli, byly končetiny a suť."

Další bombardování zasáhlo město Ter Maaleh. Střela dopadla nedaleko pekárny na rušném tržišti a podle místních svědků zabila minimálně 11 civilistů, jedno dítě a místního velitele FSA. Později se na sociálních sítích objevily informace, že počet obětí je dokonce 18. 

"Když jsem přijel, viděl jsem rozházená těla, tři hořící auta a dům v plamenech," řekl místní aktivista přezdívaný Amer al-Nasser. "Čtyři domy byly kompletně zničeny a civilisté byli buď spáleni, nebo bez končetin. Poznali jsme oběti jen podle jejich oblečení. Viděl jsem osm mrtvých a mnoho dalších bylo pod troskami. "

Moskva oběti na životech civilistů pořela. Ruské ministerstvo zahraničí označilo zprávu nevládní organizace za další pokračování „desinformací".

 

 

Tagy článku