Nevlastní bratr severokorejského vůdce byl zavražděn zakázaným bojovým plynem

Nevlastní bratr severokorejského vůdce byl zavražděn zakázaným bojovým plynem
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: maska
24 / 02 / 2017, 09:00

Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX, jež je ve skutečnosti bojovou látkou VX. Ta je na seznamu chemických zbraní zakázaných OSN.

Sdělila to dnes podle agentury AFP malajsijská policie. Kim Čong-nam byl podle vyšetřovatelů nejspíš otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven jakousi jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. Na letišti ho prý napadly dvě ženy.

Čtěte také: Nevlastní bratr Kim-Čong-una byl zavražděn severokorejskými agentkami na malajském letišti

VX je extrémně smrtící neurotoxická látka, je bezbarvá a bez zápachu. Používá se jako chemická zbraň. Nebezpečná je pro dýchací orgány a v práškové podobě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. Na zabití stačí deset miligramů látky v práškové podobě.

Případ vyvolal diplomatický spor mezi oběma zeměmi. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty. Pchjongjang obvinění odmítá a prohlásil, že malajsijské vyšetřování vraždy je plné pochybností. Požaduje, aby tělo bylo okamžitě předáno KLDR.


psali jsme:

VIDEO: Kamery ukazují moment, kdy byl nevlastní bratr Kim-Čong-una zavražděn

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku