New York obchází strach. Cizinci útočí noži a břitvami

New York obchází strach. Cizinci útočí noži a břitvami
Autor fotografie: Pixabay/Unsplash|Popisek: Ilustrační foto
29 / 01 / 2016, 07:45

Strach mezi obyvateli New Yorku vyvolává série útoků řeznými a sečnými zbraněmi, jejichž oběťmi se od prosince stalo už víc než deset lidí.

New York 28. ledna (ČTK) - Na první pohled náhodné, ničím nevyprovokované útoky byly zaznamenány v různých částech města. Jen tento týden byly ve vagonech newyorského metra ohlášeny tři.

Podle policie jsou pachateli cizinci. K útokům používají nože, břitvy a v jednom případě dokonce mačetu. Vyšetřovatelé tvrdí, že nejde o jediného pachatele, ale o čin několika na sobě nezávislých lidí. Nepředvídatelnost útoku ale vyvolává vážné obavy o zdraví a bezpečnost lidí.

"Stalo se to na tmavém nároží obytného bloku," řekl agentuře AP newyorský dramatik David Hwang. "Byl to náhlý útok, ale počet podobných útoků mě překvapil. Je to snad nový trend?" Z útoku Hwan vyvázl s vážně poraněnou krční tepnou.

New York přitom prochází poměrně šťastným obdobím, kriminalita je v největším americkém městě nejnižší za posledních 50 let. Šéf newyorských detektivů Robert Boyce označuje útoky noži a břitvami za neobvyklé, ale varoval před panikou. Policie pátrá po útočnících, tři lidé už prý byli zatčeni. Hrozím jim vězení pět až pětadvacet let.

Je možné, že se jedná o útoky džihádistů? Podobný případ se stal nedávno v londýnském metru, kdy muž s nožem zaútočil na cestující s výkřikem "To je za Sýrii!" Nebezpečná vlna teroristických útoků, proti nimž se lze jen těžko bránit zasáhla v posledních měsících především Izrael, kde Palestinci opakovaně noži napadají kolemjdoucí i příslušníky policie a vojáky. Nůž se stal oslavovanou zbraní při útocích, kdy nahradil střelné zbraně, auta zase nahradila výbušniny - jsou to zbraně aktuálně používané extrémisty při vedení "svaté války"- džihádu. Islámští teroristé volají do zbraně mladé i staré Palestince, vyzývají je, aby vzali z kuchyní nože a šli bojovat. 

Tagy článku