Nezákonné neziskovky? Padl jeden mýtus

Nezákonné neziskovky? Padl jeden mýtus
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: loď s migranty
20 / 01 / 2017, 18:00

KOMENTÁŘ

Neziskové organizace čelí již nějakou dobu, že pašují nelegální migranty do Evropy, a že to dělají pod pláštíkem záchranných operací. Tuto teorii nyní podpořil zvláštní projekt nizozemského think-thanku Gefira, který po dobu dvou měsíců monitoroval speciálním sledovacím zařízením pohyb lodí mezi libyjskými břehy, Maltou a Sicílií. A mimo jiné ji v našem rozhovoru podpořil známý spisovatel Benjamin Kuras.

Velmi čilý pohyb lodí na videu, které Gefira prezentovala na YouTube, ukázal, že se reálně může jednat o lodě neziskovek, které si je kupují či pronajímají. A nich potom převážejí tisíce migrantů. Podle Gefiry za říjen převezly tyto lodě až 28 000 uprchlíků.

Pokud by tomu tak opravdu bylo, což video jasně naznačuje, znamenalo by to velkou ránu pro neziskovky, na něž by se už automaticky pohlíželo jako na pašeráckou síť, která se kryje dobročinnými aktivitami. Ale co je možná nejdůležitější: už by jim nikdo nevěřil.

Je jasné, že neziskové organizace by nyní byly zcela ,,ziskovými", protože pro nic jiného než peníze by to tyto instituce přirozeně nedělaly. Samozřejmě neříkám, že tomu tak je stoprocentně, nicméně vzhledem k obviněním, které na ně padaly již předtím (viz například kauza Frontex), či dvouměsíčnímu pečlivému monitoringu lodí think-thankem Gefira, se jedná o velmi vážné obvinění, které může ve svých důsledcích neziskovky nenávratně poškodit.

 

psali jsme:


Frontex obvinil neziskové organizace ze spolupráce s převaděči ve Středozemním moři

Ve Středozemní moři ztroskotala loď s desítkami migrantů. Přežili jen čtyři

Důkaz na VIDEU?: Kyvadlová přeprava neziskovek. Dováží imigranty do Evropy

Tagy článku