Nezákonně odvolaný předseda ERÚ se brání ústavní stížností

Nezákonně odvolaný předseda ERÚ se brání ústavní stížností
Autor: screenshot Youtube
10 / 10 / 2018, 14:00

Vladimír Outrata, dnes bývalý předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), se začal bránit proti svému nezákonnému odvolání z funkce, o kterém letos dne 31. července 2018 rozhodla vláda premiéra Andreje Babiše. Outrata podal v září tohoto roku ústavní stížnost. V ústavní stížnosti má napadat celé usnesení vlády, kterým byl odvolán. Vladimír Outrata, nyní člen Rady Energetického regulačního úřadu, byl z funkce v rozporu s energetickým zákonem odvolán pro údajné neefektivní řízení činnosti Rady ERÚ.

Outrata byl z funkce předsedy Rady ERÚ odvolán dne 31. července s okamžitou účinností, a to přestože mu k tomuto datu neskončil mandát. Do jeho funkce byl jmenován Vratislav Košťál. Předsedou Rady měl být Outrata až do 31. července 2020. Takováto rošáda proběhla ve zjevném rozporu s energetickým zákonem.

psali jsme: Vláda premiéra Babiše porušuje zákon

Jmenování Košťála od samého počátku provázely dohady o legálnosti jeho jmenování předsedou Rady ERÚ. Energetický zákon totiž zcela specificky upravuje situace, kdy může být předseda odvolán z funkce. Ani jedna u Outraty nenastala. Outrata se tak zcela logicky brání. Výběrové řízení na nového člena Rady ERÚ nadto provázely i pochybnosti o jeho transparentnosti.

Vláda o odvolání Outraty rozhodla na základě předkládací zprávy z pera Ministerstva průmyslu a obchodu, která obsahuje řadu nepřesností a pochybně dovozuje možnost jeho odvolání. Člena Rady ERÚ (tedy i předsedu) lze odvolat pouze v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností, o čemž ale musí být rozhodnuto rozhodnutím doručeným takovémuto členovi Rady. A k tomu u Outraty nedošlo.

psali jsme: Ministerstvo průmyslu a obchodu vybralo Košťála netransparentně

Nezákonné usnesení vlády o odvolání Outraty přišlo v době, kdy Evropská komise prošetřuje porušování evropského práva ze strany ČR právě ve vztahu k novému mechanismu vedení energetického úřadu. Evropská komise České republice mimo jiné vyčítá, že jsou nedostatečně nastaveny záruky pro jeho nezávislost. České republice hrozí poměrně tvrdé pokuty.

psali jsme: Vladimír Outrata prý řídil Energetický regulační úřad neefektivně, říká Ministerstvo průmyslu a obchodu

Outrata vedl Radu ERÚ pouhý rok. Předsedou se stal po skončení mandátu bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové. Energetický regulační úřad dohlíží nad energetickými trhy a nastavuje ceny energií.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace