Nezaměstnanost v dubnu podle odhadů klesla na 3,2 procenta

Nezaměstnanost v dubnu podle odhadů klesla na 3,2 procenta
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
09 / 05 / 2018, 07:30

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK.

Za pokračujícím poklesem je podle ekonomů trvalá poptávka firem po zaměstnancích, kterou navíc umocnil počátek sezónních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za duben ve čtvrtek 10. května.

"Nezaměstnanost klesá vlivem stále silné poptávky firem po zaměstnancích, efekt je v současnosti umocněn začátkem sezónních prací," uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych upozornil, že míra nezaměstnanosti tento rok překvapila trh svým prudkým poklesem. "A pro duben očekáváme také významný pokles. Pomalu se totiž začne projevovat efekt sezónních prací," uvedl. "V dubnu nezaměstnanost hlavně díky sezónním efektům poklesla podle našich odhadů na své dosavadní historické minimum," uvedl i ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Poptávka podniků po pracovnících v dubnu vedla podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka k tomu, že počet volných pracovních míst stoupl na zhruba 260.000, zatímco celkový počet uchazečů poklesl na 240.000. "To znamená, že na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,92 uchazeče," uvedl.

Míra nezaměstnanosti bude přitom podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy klesat i nadále až do června, do kdy by měla klesnout poprvé od 90. let pod úroveň dvou procent. "Ruku v ruce se stále napjatější situací na trhu práce dále svižně porostou nominální mzdy," uvedl.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace