Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny

Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
06 / 01 / 2015, 10:45

6.1.2015 / Dva drony byly v sobotu zjištěny nad bezpečnostní zónou francouzské jaderné elektrárny Nogent-sur-Seine
v severní Francii.
Zdroj: AFP, rt.com

O nebezpečí přeletů dronů nad jadernými elektrárnami v západní Evropě a možnosti jejich zneužití k teroristickým útokům jsme psali v článku "Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?"

Britský list The Independent totiž v prosinci zveřejnil šokující informaci o hrozícím nebezpečí jaderných elektráren. Nad budovami s nejvyšším stupněm zabezpečení bez problémů přelétají drony. Experti netuší komu patří, bezpečnostní složky jsou bezbranné.

A stejná situace je ve Francii nebo v Belgii.

"Okolo 18.40 pozorovali bezpečnostní pracovníci dva létající objekty nad územím patřícím k perimetru jaderné elektrárny," uvedl mluvčí Nogent-sur-Seine agentuře AFP. Podle jeho slov bylo okamžitě uvědomeno četnictvo.

Nejedná se totiž o první takový případ. Jen mezi začátkem října a koncem listopadu 2014 byly drony pozorovány nad 13 z 19 francouzských jaderných elektráren.

Přestože tyto přelety nepředstavují přímé bezpečnostní riziko, jsou nad jadernými elektrárnami přísně zakázány. Vzdušný prostor do výšky 1000 metrů nad oblastmi monitoruje letectvo. Jeho radary však nejsou schopné zachytit malé a velmi nízko letící objekty.

Francie pracuje na projektu, jak včas detekovat a zneškodnit létající objekty, které by mohly představovat hrozbu pro jaderné elektrárny. Systém, do jehož vývoje má být investováno milion euro, by mohly využívat i další země EU.

Psali jsme také:

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Drony a mapování kritické infrastruktury

Drony a roboty zaútočí v lednu na veletrhu CES 2015. Jsme připraveni na ztrátu soukromí?

Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace