NG uzavře smlouvu s novou agenturou, ministerstvo ostrahu prověří

NG uzavře smlouvu s novou agenturou, ministerstvo ostrahu prověří
27 / 02 / 2017, 18:15

Národní galerie v Praze (NG) vybrala novou bezpečnostní agenturu a ještě dnes s ní zřejmě podepíše roční smlouvu na ostrahu svých objektů a děl. Galerie musela o víkendu uzavřít všechny své budovy kvůli sporům s agenturou ABAS IPS Management. Otevřít by znovu měla v úterý. Ministerstvo kultury kvůli situaci v NG prověří práci stejné bezpečnostní agentury v dalších svých příspěvkových organizacích.

ABAS IPS Management, která zajišťuje ostrahu NG od října, tvrdí, že jí NG dluží peníze. Proti tvrzením ředitele galerie Jiřího Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky. NG naopak říká, že firma neplnila své závazky. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

Psali jsme: Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky

V průběhu letošního roku NG vypíše velkou veřejnou soutěž na novou bezpečnostní agenturu. Smlouvu s firmou na překlenutí této doby nemusí schvalovat ministerstvo kultury. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. V dočasné smlouvě i v té, jež bude výsledkem tendru, bude klauzule, že pracovníci ostrahy přejímají umělecká díla a prostory do své péče.

Psali jsme: Jana Černochová (ODS): Žádná veřejná instituce si nemůže dovolit být veřejnosti uzavřena!

S firmou ABAS IPS Management spolupracuje většina příspěvkových organizací ministerstva kultury a některé uvedly, že s ní měly potíže. Patří k nim třeba Národní technické muzeum či Galerie Rudolfinum. Agenturu vybralo loni ministerstvo v tendru, který měl hodnotu více než půl miliardy korun.

Psali jsme: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

Resort chce proto prověřit situaci i v dalších svých příspěvkových organizacích, kde ABAS IPS Management zajišťuje ochranu. Například ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma ČTK řekl, že s agenturou ABAS má také špatné zkušenosti. Najal si proto další dva pracovníky ostrahy, kteří jsou podle něj pro práci v galerii kvalifikovaní.

Zdroj: ČTK

Tagy článku