NI: Je prodej tanků Saúdské Arábii dobrý nápad?

NI: Je prodej tanků Saúdské Arábii dobrý nápad?
Autor fotografie: US Department of Defense|Popisek: Ilustrační snímek M1A2
13 / 08 / 2016, 08:30

Washington prodává další zbraně do Saúdské Arábie, dojde k náhradě tanků zničených ve válce s Jemenem.

Prodej jen zdůrazňuje hlubokou roli administrativy prezidenta Obamy v podpoře koalice vedené Saudy, která bojuje s hútijskými rebely.

Kongres byl tento týden informován, o "hrozícím" prodeji 153 hlavních bitevních tanků M1A2 Abrams, 20 vyprošťovacích tanků a množství střeliva saúdské armádě. Malým písmem je v oné zprávě napsáno, že se jedná o náhradu 20 strojů stracených v boji. Jediné místo, kde tanky království bojují je na jihozápadní hranici země podél saúdsko-jemenské hranice.

Zde se ukazují jemenští rebelové jako překvapivě efektivní v útocích na cíle uvnitř Saúdské Arábii. Je tedy dobré si vsadit na to, že bylo více než dvacet saúdských tanků zničeno. Saúdská Arábie má ve výzbroji asi 400 amerických strojů.

Od počátku války hútijské milice uvolňují videa svých bojovníků, kteří likvidují saúdské tanky a jinou techniku pomocí raket. Ostřelují také města uvnitř království a některá z nich již musela být evakuována. Jemenské síly loyalní bývalému prezidentovi Ali Abdullah Salehovi ostřelují raketami Scud saúdské základny a další cíle, Saúdové využívají proti jemenským raketám systém Patriot - jen tento týden se jednalo o dvě balistické střely, na které musela saúdská armáda reagovat.

Hútíjové jsou trnem v oku Saúdů již déle než 10 let, už před arabským jarem došlo k několika pohraničním konfliktům.

O tom, že Rijád válka něco stojí svědčí i výzva Velkého muftího AbdulaAzíze Al ahs-Sheikha, který vyzval soukromé firmy, banky a podniky, aby věnovali peníze na podporu rodinám vojáků zabitých ve válce a univerzity v zemi aby daly dětem "mučedníků" bezplatnou výuku. Apeloval také na dary na pomoc pohraničních městech, která jsou pod útokem. Tato výzva podtrhuje náklady na válku a výzvy na vládu v placení toho, co je hluboká bažina.

Dohoda o prodeji tanků je jen poslední v řadě prodeje zbraní do království, od doby kdy loni Saúdové oznámili zahájení operace Decisive Storm. Letectvo získalo miliardy v munici a náhradních dílech, aby udrželo vzdušné bombardování Jemenu. Bez americké a britské podpory a logistiky, by se válečný stroj saúdského letectva již zadrhl.

Obama je největším obchodníkem se zbraněmi pro Saúdskou Arábii v amerických dějinách. Objem obchodů uzavřených se Saúdy již přesáhl 110 miliard dolarů! Nikomu ze senátorů to nevadí, jedině senátor Chris Murphy z Connecticutu již vyzval k větší kontrole prodeje zbraní do království.

Rijád byl prvním místem, které Obama jako prezident navštívil, Saúdská Arábie je místem, kam jezdí častěji než do kterékoliv jiné země na Blízkém východě včetně Izraele. Cesta hrbolatá, ale vztah lukrativní.

Mírový proces zaštítěný OSN se zhroutil, Saúdská Arábie argumentuje podporou legitimně zvoleného prezidenta, který vystřídal Saleha a který je uznáván i OSN. Saúdská Arábie argumentuje tím, že válka brání Íránu převzít vládu nad Jemenem. Hra na íránskou kartu drží veřejnou podporu pro válku a podporu většiny arabského světa. To značně přehánění role Íránců v Jemenu, ale není otázkou na krále Salmana. On může použít íránskou hrozbu s vědomím, že Teherán se vždy zapojí do zlé hry, aby ospravedlnil obavy Saúdů a dalších států Zálivu.

Poražení ve válce jsou samozřejmě jemenští lidé. Více než polovina z dvacet pět milionů obyvatel Jemenu trpí podvýživou. Mnozí z nich jsou přemístěni. Děti jsou ohroženy nejvíce.

O válce v Jemenu se v amerických médiích téměř nepíše, ale jak říká bývalý důstojník CIA, Bruce Riedel: "Je to naše válka."

Bruce Riedel je ředitelem výzkumného projektu v Brookings Institution. Jako důstojník CIA radil čtyřem prezidentů v otázkách Středního východu a jižní Asie ve štábu Bezpečnostní rady státu.

Zdroj: National Interest

 

Tagy článku