Nic není černobílé, ani doba Fidela Castra

Nic není černobílé, ani doba Fidela Castra
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Fidel Castro
04 / 12 / 2016, 12:30

KOMENTÁŘ

Včerejší exkluzivní rozhovor pro Security magazín s předním s předním iberoamerikanistou a odborníkem na Latinskou Ameriku Josefem Opatrným dokázal, že Fidela Castra nelze vnímat jen ,,černě nebo bíle". Záleží, v jaké geografické oblasti se Castro posuzuje a samozřejmě také kdo tak činí. Je nutno také vidět dobu, v níž Castro žil, v širším kontextu, nejen politickém.

Opatrný správně podotýká, že pro západoevropskou levici nebyl či není Castro diktátorem, nýbrž revolucionářem, který bojoval ze lepší sociální a ekonomické podmínky většiny obyvatel. Na rozdíl od evropské konzervativní pravice (té české nevyjímaje), jež pohlíží na Castra jako na diktátora, který si upevňoval režim osobní moci, a kvůli němuž museli z ,,ostrova svobobdy" emigrovat statisíce Kubánců.

Opatrný také připomíná, že kvůli kubánskému experimentu socialismu na konci šedesátých let se Kuba ocitla v katastrofální ekonomické situaci. I když takřka vše bylo na Kubě zadarmo (bezplatné zdravotnictví, školství apod.), kvalita služeb zůstávala tristní.

Na druhé straně si můžeme položit otázku, do jaké míry k chudobě Kubánců přispělo americké embargo uvalené na Kubu v roce 1960 a jež trvá až do současnosti? Určitě k tomu nemálo přispělo. Navíc to nevypadá, že by Trumpova administrativa je hodlala zrušit. Pomohlo by ovšem obyčejným Kubáncům zrušení embarga? Nepochybně ano, ale je otázka, jestli to nakonec v dohledném čase umožní Trumpovy myšlenkové stereotypy.

Za doby Castrovy neomezené vlády se samozřejmě nemálo věcí podařilo, na druhé straně nemálo ztroskotalo, zejména v ekonomické oblasti, kdy byla Kuba po rozpadu východního bloku závislá na venezuelských a čínských subvencích. Nic však není černobílé, jak se na první pohled zdá,  a proto je nutné hodnotit Castra a jeho dobu komplexně ve všech možných souvislostech.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace