Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Fidel Castro
KOMENTÁŘ
Včerejší exkluzivní rozhovor pro Security magazín s předním s předním iberoamerikanistou a odborníkem na Latinskou Ameriku Josefem Opatrným dokázal, že Fidela Castra nelze vnímat jen ,,černě nebo bíle". Záleží, v jaké geografické oblasti se Castro posuzuje a samozřejmě také kdo tak činí. Je nutno také vidět dobu, v níž Castro žil, v širším kontextu, nejen politickém.
Opatrný správně podotýká, že pro západoevropskou levici nebyl či není Castro diktátorem, nýbrž revolucionářem, který bojoval ze lepší sociální a ekonomické podmínky většiny obyvatel. Na rozdíl od evropské konzervativní pravice (té české nevyjímaje), jež pohlíží na Castra jako na diktátora, který si upevňoval režim osobní moci, a kvůli němuž museli z ,,ostrova svobobdy" emigrovat statisíce Kubánců.
Opatrný také připomíná, že kvůli kubánskému experimentu socialismu na konci šedesátých let se Kuba ocitla v katastrofální ekonomické situaci. I když takřka vše bylo na Kubě zadarmo (bezplatné zdravotnictví, školství apod.), kvalita služeb zůstávala tristní.
Na druhé straně si můžeme položit otázku, do jaké míry k chudobě Kubánců přispělo americké embargo uvalené na Kubu v roce 1960 a jež trvá až do současnosti? Určitě k tomu nemálo přispělo. Navíc to nevypadá, že by Trumpova administrativa je hodlala zrušit. Pomohlo by ovšem obyčejným Kubáncům zrušení embarga? Nepochybně ano, ale je otázka, jestli to nakonec v dohledném čase umožní Trumpovy myšlenkové stereotypy.
Za doby Castrovy neomezené vlády se samozřejmě nemálo věcí podařilo, na druhé straně nemálo ztroskotalo, zejména v ekonomické oblasti, kdy byla Kuba po rozpadu východního bloku závislá na venezuelských a čínských subvencích. Nic však není černobílé, jak se na první pohled zdá, a proto je nutné hodnotit Castra a jeho dobu komplexně ve všech možných souvislostech.