Nigel Farage se vysmál Junckerovu plánu evropské armády a vzkazuje Britům: "Nevěřili jste mě!"

Nigel Farage se vysmál Junckerovu plánu evropské armády a vzkazuje Britům: &quote;Nevěřili jste mě!&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Gage Skidmore|Popisek: Nigel Farage speaking at the 2015 Conservative Political Action Conference (CPAC) in National Harbor, Maryland.
16 / 09 / 2016, 08:00

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Farage napadl Jean-Claude Junckera za jeho plány pro příštích 12 měsíců na vybudování "evropské armády" a za jeho slova "více Evropy".

Během kampaně o vystoupení Británie z EU čelil Nigel Farage kritice a výsměchu kvůli jeho tvrzení, že bude Velká Británie vtažena do "pochybného projektu společné evropské armády." Zdroj: express.co.uk

Po středečním projevu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera k Evropskému parlamentu je jasné, že Faragovo varování bylo na místě.  Podle Farage "protlačil" Juncker svůj program na vznik "evropského superstátu s hrůzostrašným plánem na vybudování společné unijní armády." 

Nigel Farage uvedl pro Sky News: "Když jsem mluvil o této perspektivě před referendem, všichni mi tvrdili "neblázni, to se nestane," nevěříme ti, nebo "nikdy nevznikne evropská armáda", atd. No, a je to tady! A spíše než aby to byla mírová síla, je to nebezpečná armáda....Juncker buduje armádu, námořnictvo a letectvo. Je to nezávislá zahraniční politika. To, co dělají, je polibek na rozloučenou pro NATO a vytvoření vlastních nezávislých vojenských misí s vlastním velitelstvím."

Farage potvrdil, že má radost z Brexitu, který přetne jakékoliv vazby pro povinný vstup do evropských ozbrojených sil a dodal: "Vedoucí představitelé EU nám v podstatě říkají, že se nemůžeme spoléhat na Američany, a musíme se bránit na vlastní pěst. Ve skutečnosti to je recept na více EU a v tomto konkrétním případě samozřejmě více vojenské EU. Při nastavování paralelních struktur s NATO, to v konečném důsledku bude znamenat, že levá ruka neví co dělá pravá. A to je nebezpečné."

Z projevu šéfa EK (celý přepis jeho vystoupení v Europarlamentu zde):

"V minulém desetiletí jsme se účastnili více než 30 civilních a vojenských operací EU od Afriky až po Afghánistán. Bez stálé struktury však nemůžeme jednat efektivně. Naléhavé operace nabírají zpoždění. V případě paralelně probíhajících misí máme pro každou zvláštní velitelství, i když se realizují v téže zemi nebo městě. Je na čase, abychom pro takové operace měli jedno velitelství. Měli bychom rovněž začít budovat společné vojenské prostředky, které v některých případech budou ve vlastnictví EU. A plně se samozřejmě doplňovaly s NATO.Tato spolupráce není nic neproveditelného. ...Proto ještě do konce letošního roku představíme návrh Evropského obranného fondu....""Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku (německé kancléřky Angely) Merkelové,"
zvolal na Junckerovu adresu britský politik, který stál v čele úspěšné kampaně za odchod Británie z EU.

 Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Gage Skidmore

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.