Nizozemci nechtějí Ukrajinu v EU. Brusel to nezajímá, pokračuje v jednáních

Nizozemci nechtějí Ukrajinu v EU. Brusel to nezajímá, pokračuje v jednáních
07 / 04 / 2016, 12:30

Nizozemci ve středečním nezávazném referendu jasně odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii.

Haag -  Ačkoli o hlasování nebyl velký zájem, výsledek je díky účasti 32 procent voličů platný. Média i politici se nyní zabývají otázkou, co bude s dohodou dál. Premiér Mark Rutte již prohlásil, že vláda svůj předchozí souhlas s ujednáním přehodnotí. 

Ukrajinský prezident Petr Porošenko uvedl v prohlášení na webu, že„…Pravým cílem organizátorů referenda nebyla Dohoda o asociaci mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Byl to útok na jednotu Evropy, útok na šíření evropských hodnot. Svědčí o tom i diskuse, která se rozproudila těsně před referendem". Zdroj: cz.sputniknews.com

Nesouhlas s asociační dohodou podle televize NOS vyslovilo 61,1 procenta voličů, pro jich bylo 38,1 procenta. Zbývajících 0,8 procenta hlasů tvořily prázdné či neplatné lístky. Účast byla 32,2 procenta voličů, což je o dva procentní body více než práh nutný k platnosti hlasování. 
Ačkoli je výsledek referenda platný, není závazný. I tak je ale jasné, že voliči politickou situaci v Nizozemsku změnili. Jejich "ne" je považováno za nesouhlas s Bruselem a za projev rozčarování z EU. 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv napsal na Twitteru: "Výsledky nizozemského referenda o přidružení Ukrajiny k EU jsou ukazatelem vztahu Evropanů k ukrajinskému politickému systému." 

"Je to začátek konce EU," napsal na twitteru pravicový populista Geert Wilders. Podle tohoto politika se Nizozemci vzepřeli unijním elitám. Organizátoři hlasování tvrdí, že středobodem referenda nebyla jen Ukrajina, ale obecně diskuse o nedemokratičnosti EU a o její expanzi.

Pravicový novinář Thierry Baudet z Fóra pro demokracii, které za vyvoláním referenda stálo, nyní žádá nová vyjednávání s Ukrajinou. V Bruselu ale mnozí takovou variantu považují za nejhorší možnou, uvedl magazín Der Spiegel.

Dohodu již sice předběžně schválili nizozemští zákonodárci i vláda, ratifikační proces v Nizozemsku jako v jediné zemi evropské osmadvacítky ale zatím neskončil. 

Rutte již přislíbil přehodnocení souhlasu. O dopadech výsledku hlasování chce nyní jeho vláda s Bruselem diskutovat. Jedním z možných řešení, o kterém se spekuluje, je prosté doplnění textu dohody o nové kompromisní formulace. Podle NOS je ale těžko představitelné, že by se Brusel kvůli nizozemskému postoji zřekl dohody s Ukrajinou.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace