Nizozemci svou šanci promarnili. Naděje však ještě žije

Nizozemci svou šanci promarnili. Naděje však ještě žije
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Geert Wilders
16 / 03 / 2017, 19:30

Tak nám Nizozemci odvolili. S výsledkem, který se v posledních týdnech dal čekat.

Mírně sestupný trend volebních preferencí několik kritických týdnů před samotným hlasováním potvrdil fakt, že dosavadní premiér Mark Rutte a jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii obhájili svou pozici, druhý pak skončili Wildersova Strana pro svobodu.

Poučení z ,,krizového vývoje" v nizozemské společnosti je dvojí. Za prvé míra naštvanosti lidí s migrační vlnou a důsledky s ní spojené ještě nedosáhla takového stupně, aby se karta definitivně obrátila ve prospěch ,,wildersovců". Na druhé straně nám nizozemské volby ukázaly, že i Strana pro svobodu má značný voličský potenciál, a to i přes permanentní antiwildersovskou kampaň.

Čtěte také: Wilders podle všeho volby prohrál

Nizozemci sice ještě odmítli jít proti proudu, to ovšem neznamená, že v příštích volbách se to nemůže změnit. Ruttova Lidová strana pro svobodu a demokracii může za další čtyři roky utrpět ,,únavu materiálu", čehož Wilders může definitivně využít. I když se v Nizozemí revoluce nekonala, není v Evropě nic ztraceno. Volby se konají i v Německu či Francii, a tam se kormidlo může ještě otočit.

Chyby dosavadních evropských politických špiček, které nejsou schopny i po několika letech najít účinný recept na zvládnutí migrační krize, se budou zákonitě sčítat. Pak se může rychle stát, že ,,stará" politická garnitura odpadne definitivně a uvolní prostor těm ,,politicky nekorektním" strnám, které recept na řešení chronické a Evropu vyčerpávající migrační krize skutečně mají.

 

psali jsme:

Konečně se dozvěděli pravdu. Geert Wilders má pro Turky před volbami tento velmi pikantní vzkaz

Tagy článku