Nizozemí na osudovém rozcestí, kudy se vydá?

Nizozemí na osudovém rozcestí, kudy se vydá?
Autor: flickr.com|Popisek: nizozemská vlajka
13 / 03 / 2017, 19:30

Již pozítří čekají Nizozemí klíčové parlamentní volby.

Jeho obyvatelé mohou zásadním způsobem změnit směřování země, pokud by volby vyhrála Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Má však tento politik, kterého mainstreamová média označují za islamofobika a populistu, reálnou šanci zvítězit? Zřejmě těsně ne. Na velmi slušné umístění to ovšem s největší pravděpodobností stačit bude.  

V posledním měsíci ve všech relevantních průzkumech Strana pro svobodu ztrácí ve prospěch svého největšího konkurenta a aspiranta na vítězství - Lidové strany pro svobodu a demokracii současného premiéra Marka Rutteho. I kdyby však Wilders vyhrál, což ještě na přelomu roku a průběhu ledna vypadalo více než reálně, neměl by s kým sestavit vládu. Ostatní strany se od Wilderse rezolutně distancovaly a již předem s ním odmítly vyjednávat o možných povolebních koalicích. což však po volbách zdaleka nemusí platit. Politika je uměním možného, ale i nemožného.

Na druhé straně, i když Strana pro svobodu nevyhraje, stane se důležitým faktorem na nizozemské politické scéně, a to také není málo. I když je Wilders denně pod palbou kritiky, jeho politika je mnohým voličům srozumitelná a jasná, navíc bez falešné přetvářky a zbytečných berliček. A to se Wildersovi v několika posledních měsících vyplatilo i z hlediska popularity. Vzestup Strany pro svobodu jde potom ruku v ruce s výrazným nástupem Národní fronty Marine Le Penové ve Francii, která má dobrou šanci se stát příští prezidentkou.

Pokud by se přece jen realizoval scénář, že by Wildersova strana vyhrála a on nakonec sestavil funkční vládu, stejně jako by Le Penová zvítězila ve ,,svých" prezidentských volbách, znamenalo by to pro Evropu zemětřesení a zásadní změnu priorit související s migrační politikou.

 

psali jsme:

Můj program pro Nizozemí? Důsledná deislamizace společnosti, říká Geert Wilders

Wilders byl obviněn z diskriminace a podněcování k rasismu. "Je to politický proces", tvrdí politik

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace