Nizozemská policie zatkla sedm mužů podezřelých z přípravy útoku

Nizozemská policie zatkla sedm mužů podezřelých z přípravy útoku
28 / 09 / 2018, 08:00

Policie v Nizozemsku ve čtvrtek zatkla sedm mužů, které podezírá z přípravy rozsáhlého teroristického útoku. Podle prohlášení prokuratury se záměr policejním zásahem podařilo překazit. Muži chtěli použít vesty s výbušninami, automatické zbraně a nálož v automobilu, napsala agentura AP.

Zásah těžce vyzbrojených policistů ve městech Arnhem a Weert završil několikaměsíční vyšetřování, uvedlo státní zastupitelství. Bezpečnostní složky reagovaly na informace o tom, že 34letý muž s iráckými kořeny, který údajně stál v čele teroristické buňky, chtěl zaútočit na "významnou akci" v Nizozemsku. Podle prokuratury chtěli útočníci v dějišti akce použít vesty a samopaly AK-47 a na jiném místě odpálit nálož umístěnou ve vozidle.

Státní zastupitelstvo uvedlo, že zadržení jsou ve věku 21 až 34 let. Tři z nich, včetně údajného lídra, byli v minulosti odsouzeni za pokus přidat se k extremistickým organizacím působícím v zahraničí.

"Policie ve čtvrtek zatkla sedm mužů... podezřelých z toho, že byli ve velmi pokročilém stadiu přípravy rozsáhlého teroristického útoku v Nizozemsku," citovala komuniké prokuratury agentura AFP. Nizozemský ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ferdinand Grapperhaus rovněž řekl, že podezřelí byli s přípravami daleko. "V jistém smyslu je to vážné, ale naštěstí je to také dobrá zpráva: teroristická buňka připravující útok byla zneškodněna," řekl ministr veřejnoprávní vysílací společnosti NOS.

Možné cíle extremistů se vyšetřovatelé stále snaží zjistit. "Jeden z mužů původem z Arnhemu chtěl podle nizozemské rozvědky AVID se skupinou provést útok během velké akce v Nizozemsku a způsobit množství obětí," uvedla prokuratura.

V Nizozemsku je vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení na pětistupňové škále úřadu koordinátora protiteroristických operací a platí to i po dnešním zátahu. Úřad na twitteru napsal, že popsaný plán útoku odpovídá současnému profilu hrozby v zemi. "Sítě džihádistů v Nizozemsku rovněž působí s cílem plánovat útoky v Evropě," uvádí se v tweetu.

Na začátku měsíce na hlavním nádraží v Amsterodamu 19letý Afghánec vážně pobodal dva Američany, přičemž podle prokuratury šlo o extremisticky motivovaný čin. Útočník následně vypověděl, že motivem jeho činu byla odveta za urážky islámu.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku