Nizozemsko chce odebírat občanství islamistům. Jsou přímou hrozbou pro národní bezpečnost

Nizozemsko chce odebírat občanství islamistům. Jsou přímou hrozbou pro národní bezpečnost
Popisek: Ilustrační foto
25 / 05 / 2016, 07:30

Obdobné opatření se pokusil ve Francii zavést prezident François Hollande, ale ústavní rada návrh smetla se stolu jako neústavní.

Amsterodam 24. května (ČTK) - Nizozemský parlament schválil možnost odebrat státní příslušnost těm radikálním islámským bojovníkům, kteří mají dvojí občanství. Podle agentury AFP o tomto sankčním kroku může rozhodovat ministr spravedlnosti, který navíc může označit dotyčného člověka za nežádoucí osobu a zabránit mu v legálním návratu do Nizozemska i v pohybu v evropském schengenském prostoru bez hraničních kontrol.

Nizozemské ministerstvo bezpečnosti a spravedlnosti oznámilo, že opatření se dotkne "džihádistů" (svatých bojovníků), kteří se připojili k teroristické organizaci a ohrožují tak národní bezpečnost. Netýká se ale osob, které mají jen nizozemské občanství. Jedna státní příslušnost je vždy zaručena podle mezinárodních úmluv o dodržování lidských práv.

Při návratu do Nizozemska mohou islámští extremisté představovat přímou hrozbu pro národní bezpečnost, uvedlo ministerstvo v prohlášení s tím, že je nutné na to rychle reagovat, aby se "těmto lidem zabránilo vrátit se do Nizozemska".

Do Iráku a do Sýrie odjelo z Nizozemska podle loňských údajů tamní služby pro boj proti terorismu bojovat asi 220 lidí. Čtyři desítky z nich se vrátily a 42 jich v bojích zahynulo.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace