Nizozemský premiér Rutte: Ohlášené protinizozemské sankce Turecka jsou bizarní

Nizozemský premiér Rutte: Ohlášené protinizozemské sankce Turecka jsou bizarní
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Mark Rutte
14 / 03 / 2017, 13:00

Uvalení diplomatických sankcí na Nizozemsko, které v pondělí ohlásilo Turecko, je bizarní. Řekl to nizozemský premiér Mark Rutte, podle kterého má jeho země mnohem více důvodů zlobit se na Turecko, než je tomu naopak. Ankara dnes ostře kritizovala Evropskou unii, která se podle ní navzdory jasnému porušení evropských hodnot postavila na stranu Nizozemska, informovala agentura DPA.

Uvalení sankcí proti Nizozemsku ohlásil v pondělí pozdě večer turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Ankara podle něj zmrazí vztahy s Nizozemskem na nejvyšší úrovni, zakáže návrat nizozemského velvyslance do Turecka a zablokuje i všechny další diplomatické lety z této západoevropské země. Hospodářská opatření ani omezení pro běžné cestující z Nizozemska do Turecka ale zjevně nebudou součástí sankcí, poznamenal turecký list Hürriyet.

V reakci na Kurtulmuşovo prohlášení dnes nizozemský premiér Mark Rutte označil sankce ze strany Turecka za ,,bizarní", neboť jeho země má podle něj více důvodů se zlobit. Ohlášená diplomatická opatření ,,nejsou tak zlá", dodal předseda vlády.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou, která se chystala promluvit k turecké komunitě v Rotterdamu. Členka vlády premiéra Binaliho Yildirima se chystala Turky žijící v Nizozemsku přesvědčovat, aby v dubnovém referendu o změnách ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Současným prezidentem je bývalý předseda turecké vládní AKP Recep Tayyip Erdogan. Ještě před deportací ministryně Nizozemsko zakázalo přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

Turečtí představitelé v reakci na tyto incidenty přirovnali postup nizozemských úřadu k "nacismu a fašismu". To odsoudili politici nejen v Haagu, ale i v Berlíně a v Bruselu. EU vyzvala Ankaru, aby se ve sporu zdržela "přehnaných vyjádření a akcí, které by dál zhoršovaly situaci".

To dnes tvrdě kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí, podle kterého EU používá dvojí metr. Brusel se postavil na stranu Nizozemska navzdory tomu, že tato země jasně porušila ,,lidská práva a evropské hodnoty", uvedli Turci. Pondělní prohlášení šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové a eurokomisaře pro rozšíření Johannese Hahna podporuje podle turecké diplomacie "extremismus, xenofobii a protiturecké nálady", neboť vyzývalo k uklidnění pouze Turecko a nikoli ,,ve skutečnosti zodpovědné státy". ,,Z těchto důvodů pro nás nemá krátkozraké prohlášení EU žádnou hodnotu," uzavřela Ankara.

Referendum o změnách turecké ústavy, kvůli kterému se vysoce postavení turečtí politici snaží lobbovat u turecké komunity v západní Evropě, se bude konat 16. dubna. Už ve středu se uskuteční parlamentní volby v Nizozemsku.

 

psali jsme:

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

Jste hlavním městem fašismu a chováte se jako banánová republika, prohlašují o Nizozemí vrcholní turečtí představitelé

 

 

Zdro: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.