Noc dlouhých nožů v Kremlu – propouštění velitelů, co na Ukrajině propadli

Noc dlouhých nožů v Kremlu – propouštění velitelů, co na Ukrajině propadli
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
19 / 05 / 2022, 17:30

Obrovské potíže Ruska ve válce na Ukrajině zhoršuje kultura vyhýbání se odpovědnosti, která je v ruských ozbrojených silách rozšířená, tvrdí britské ministerstvo obrany. Podle analytiků Kreml nedávno propustil nejméně dva vysoce postavené velitele za selhání na bojišti.

„V posledních týdnech Rusko propustilo vysoce postavené velitele, kteří si v počáteční fázi invaze na Ukrajinu vedli špatně. Generálporučík Sergej Kisijel, který velel elitní 1. gardové tankové armádě, byl suspendován za nedobytí Charkova. Po dubnovém potopení křižníku Moskva byl pravděpodobně suspendován také viceadmirál Igor Osipov, který velel ruské Černomořské flotile,“ píše se v britské zpravodajské aktualizaci.

Podle Britů náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov pravděpodobně zůstává ve funkci, ale ,,není jasné, zda mu důvěřuje prezident Putin."

„V ruském vojenském a bezpečnostním systému pravděpodobně převládá kultura lhaní a obviňování druhých. Mnoho úředníků zapojených do invaze na Ukrajinu bude pravděpodobně stále více rozptylováno snahou vyhnout se osobní vině za ruské operační selhání.. To pravděpodobně ještě více zatíží model centralizovaného velení a řízení Ruska, protože důstojníci se stále více snaží ponechat klíčová rozhodnutí na svých nadřízených. Za takových podmínek bude pro Rusko obtížné znovu získat iniciativu, “uvádí ministerstvo obrany Velké Británie.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku