Noční imigrační můra: Jižní Afrika cílem miliónů přistěhovalců

Noční imigrační můra: Jižní Afrika cílem miliónů přistěhovalců
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 08 / 2015, 11:00

Do Evropy přijelo letos již 224 000 uprchlíků a další statisíce jsou na cestě. Ve srovnání se situací v Jižní Africe je to ale legrace.

Jižní Afrika je nejvyspělejší ekonomikou na jinak chudém a zaostalém kontinentu. Populace přesáhla v minulém roce hodnotu 54 miliónů obyvatel. Podle různých zpráv z roku 2015, se ale počet nelegálních imigrantů pohybuje mezi 3 – 10 milióny lidí!

Tento počet udávala i v roce 2009 ve své výroční zprávě jihoafrická policie.

V roce 2011 se při oficiálním sčítání lidu zjistilo, že téměř 2 200 000 se narodily v zahraničí a z toho 1,7 miliónu nemělo občanství Jižní Afriky. Při sčítání lidu se měla počítat každá osoba v Jižní Africe a to i imigranti bez dokumentů. Samotná oficiální místa uznávají, že se někteří migranti mohli sčítacím komisařům vyhýbat, ale zároveň analytici tvrdí, že není možné, aby se počet imigrantů za 4 roky zdvojnásobil.

Odkud jsou ilegální imigranti? Od roku 2000 uprchlo ze zkolabovaného Zimbabwe více než 3 milióny lidí a velká část si to namířila do Jižní Afriky, další přicházejí z Mosambiku, Botswany nebo Somálska. Nejvyšší počty ilegálních přistěhovalců se soustřeďují v okolí Pretorie a Johannesburgu.

V dubnu 2015 vypukly v zemi nepokoje a jihoafričtí nezaměstnaní podnikali hony na ilegály, kteří jim berou práci. Nejméně 7 přistěhovalců bylo zabito a stovky rodin musely opustit své domovy. Jihoafrická policie zatkla v této vlně násilí asi 2 260 imigrantů, bylo vykázáno přes 1 000 Mosambičanů, kteří v zemi pobývali nelegálně.

Policie a vláda byla za tvrdý zákrok kritizována tajemníkem Kongresu jihoafrických odborů, který se domnívá, že šlo o xenofobní útok, který lidem ukazuje, že za vše mohou imigranti.

V zemi nyní vládne 50% nezaměstnanost mezi mladými a imigrace se stává horkým politickým tématem, zemi nepomáhá liberální azylová politika, kdy o azyl může požádat každý, kdo vkročí do Jižní Afriky. Azylový proces je zdlouhavý a může se protáhnout až na roky, čekatelé na azyl přitom mají volný pohyb, nemusí žít v táborech jako je to třeba v Tanzanii nebo Ugandě.

Největším problémem jsou ekonomičtí imigranti, kteří přicházejí jen za lepšími podmínkami – typickým příkladem jsou lidé ze Zimbabwe. Kolaps tohoto státu způsobil i kolaps jihoafrického azylového systému.

Jižní Afrika se nachází ve velmi zvláštní situaci – je to ostrov prosperity v Africe, pro většinu z jeho vlastních lidí to je ale moře beznaděje.

Zdroj: Mail and Guardian, Rand Daily Mail

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace